Działania
Rybom można pomóc Rybom można pomóc
Członkowie TPRIIG, chcąc urozmaicić sobie dozorowanie tarłowych rewirów, postanowili ułatwić rybom migrację. W dorzeczu Iny istnieje ogromna ilość progów, aż 33. Niektóre odcinają wyższe, atrakcyjne dla tarlaków, partie cieków tuż powyżej ujścia do rzeki głównej. Często, by pomóc rybom, starczy trochę przekształcić rumowisko, i już, zamiast czekać na kłusoli z ostką, ryby mogą śmigać w górę, gdzie choć część z nich ma szansę się skutecznie wytrzeć.
Na grube roboty trzeba oczywiście mieć zgodę, ale takie "kosmetyczne" zabiegi, nie stanowią problemu, a rybom ułatwią życie. Podobnie, jak wrzucenie kilku zwałek do "pustynnych" rowków. Takie działania renaturyzacyjne winny być wręcz nakazane i niebawem, w ramach zaleceń Komisji Europejskiej dla rzek tarłowych łososia, będą.
Sygnały o chorych rybach z większości rzek pomorskich tym bardziej wymuszają działania ochronne dla naturalnego tarła. Tylko naturalny dobór daje szansę na odbudowanie zdrowych populacji troci i łososi w naszym morzu. Tak więc ochrona istniejących i budowa sztucznych tarlisk to działania niesłychanie istotne, jeśli chcemy móc łowić w polskich rzekach wędrowne łososiowate.
Artur Furdyna
Deklaracja przynależności do Towarzystwa Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy 49.92 Kb
Zgoda na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną 128.91 Kb
Wybrane działania
Uzgodnienie prac na Krąpieli dla ZMIUW 1.74 Mb
List poparcia dla Raduni 1.19 Mb
W sprawie Sławęcinki do Nadleśnictwa Choszczno 1.19 Mb
Warto przeczytać
Biuletyn nr 2: Bałtyk jest w Polsce, Bałtyk jest w Europie 868.57 Kb
Biuletyn nr 5: Bałtyk jest w Polsce, Bałtyk jest w Europie 1.18 Mb
Natura 2000 a gospodarka wodna 3.28 Mb
Biuletyn nr 11: Bałtyk jest w Polsce, Bałtyk jest w Europie 742.99 Kb
Jak troszczyć się o rzekę, na podstawie prawa Unii Europejskiej 2.87 Mb
Jaki będzie cel środowiskowy dla Twojej rzeki?
Rozporządzenie Ministra - klasyfikacja stanu ekologicznego 73.68 Kb
Rozporządzenie Ministra - klasyfikacja stanu ekologicznego 468.38 Kb

Załącznik 2 - Wykaz JCW



