Towarzystwo Przyjaciół Rzek
Iny i Gowienicy

Witamy, Gościu
Username: Password: Zapamiętaj mnie
A my tu gadu - gadu
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Petycja - Głowacica gatunkiem Rodzimym

Petycja - Głowacica gatunkiem Rodzimym 12 lata 1 miesiąc temu #4965

  • Mirosław Kowalczuk
  • Mirosław Kowalczuk Avatar
Otrzymałem dziś e-meila z prośbą o poparcie petycji z treścią jak poniżej. Wesprzyjmy starania naszych Kolegów w tej sprawie.

PETYCJA - GŁOWACICA GATUNKIEM RODZIMYM

Witam,

przesyłam link do strony internetowej z petycjami. Napisaliśmy petycję do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi popierającą plany uznania głowacicy za gatunek rodzimy. To sprawa ogromnie ważna wręcz decydująca o przyszłości głowacicy w naszych rzekach.

Prosimy o wysłanie poparcia.

www.petycje.pl/petycja/8384/g%C5%81owaci...unkiem_rodzimym.html

Pamiętajcie o odesłaniu do operatora strony "zwrotki" którą otrzymacie na maila wysyłając głos.

Więcej informacji na naszej stronie www.hucho-hucho.org w "Aktualności". Powiadomcie znajomych którym przyszłość głowacicy leży na sercu.

Pozdrawiam
Wojtek Łopatka
V-ce Prezes KKG
Ostatnio zmieniany: 12 lata 1 miesiąc temu przez Mirosław Kowalczuk.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

O:Petycja - Głowacica gatunkiem Rodzimym 12 lata 1 miesiąc temu #4966

  • Artur Furdyna
  • Artur Furdyna Avatar
  • Offline
  • Prezes TPRIiG
  • Posty: 1483
  • Thank you received: 179
  • Oklaski: 109
Wypowiedziałem się już na ten temat na flyfishing. oczywiście każdy ma prawo do własnego zdania.....
Mimo sympatii dla głowacicy/ jako kilkuletni szczeniak widziałem prarodziców „polskiej głowatki” w Łopusznej, i nie było to stado, a kilka sztuk, podobnie jak „polskiego łososia”/ jest ona bezdyskusyjnie gatunkiem rodzimym TYLKO W CZADECZCE I CZARNEJ ORAWIE. Takie są fakty naukowe. To gatunek zlewni Morza Czarnego. Moim zdaniem powinien tak być klasyfikowany w naszym kraju. Nie wyklucza to jednak uzyskania pozwolenia na zarybianie nią pewnych wód. Kontrola jednak nad tym zarybianiem musi być i po to jest lista gatunków rodzimych i obcych. Konieczne są także badania nad interakcjami z rodzimymi gatunkami, w tym zagrożeniami rodzącymi się wobec troci wędrownej oraz łososia za sprawą pojawienia się gatunku, z którym się nie stykały .
Jeśli doprowadzimy do wyłomu w tej liście, to damy miecz do ręki hodowcom, mewkarzom itd...., którzy zapewnią zarybienia za szkody w rzece, czy innym akwenie i po problemie.
Tymczasem sztuczne zarybienia okazały się strzałem w oba kolana i na Świecie na gwałt się od nich odchodzi. ICES jednoznacznie rekomenduje odtwarzanie dzikich stad w oparciu o naturalny rozród, jako jedyną drogę do uratowania wielu gatunków ryb.
W Polsce wreszcie jest szansa powrotu łososia i troci w górne partie dorzecza Wisły i tu powinien iść wspólny wysiłek i wsparcie środowisk wędkarskich, a nie w rzucanie kłód pod nogi temu programowi i rozmienianie się na drobne... Jeśli głowacica znalazła odpowiednie warunki w wodach Dunajca i innych naszych rzek, to powinna się naturalne rozradzać. Natomiast sztuczne jej podtrzymywanie to tylko woda na młyn dotychczasowej żałosnej gospodarki zasobami rybnymi, której efekty widać, jak kraj długi i szeroki....... Moim zdaniem Dunajec, jako łowisko troci i łososia ma dożo większe szanse stać się super łowiskiem, niż jako łowisko sztucznie podtrzymywanej głowacicy, która w sobie właściwych dorzeczach ma się zdecydowanie lepiej…….
Nie trafiają do mnie argumenty, że przecież dorybiamy większość wód w naszym kraju. Daliśmy sobie wmówić, że tak być musi. To wygodniejsze, niż dbałość o zasoby naturalne i korzystanie z nich na poziomie nie przekraczającym zdolność do samoodtwarzania. Znakomita większość wędkarzy ma pretensje do rybaków, tymczasem sami identycznie jak oni, chcemy mieć ryby do łowienia, nie ważne, czy w zgodzie z naturą, czy nie….. a prowadzi to do tego samego smutnego finału. Rybacy są już na kroplówce… i tylko patrzeć, jak UE zakręci kranik. Walczmy o nasze dzikie ryby, póki jeszcze mamy o co….. nam o „kroplówkę” będzie zdecydowanie trudniej.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

O:Petycja - Głowacica gatunkiem Rodzimym 12 lata 1 miesiąc temu #4967

  • Grzegorz Niznik
  • Grzegorz Niznik Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 153
  • Thank you received: 13
  • Oklaski: 3
O ile wiem WWF rowniez zarybia łosiosiem tamte wody:)

www.wwfpl.panda.org/index.cfm?uGlobalSearch=%C5%82oso%C5%9B
Ostatnio zmieniany: 12 lata 1 miesiąc temu przez Grzegorz Niznik.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
  • Strona:
  • 1

Nasi Sponsorzy

Copyright © Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy 2024
Wdrożenie strony: Jacek Nadolny w oparciu o CMS Joomla

Strona zbudowana w oparciu o szablon
TFJ Green - Joomla 3 Templates