Działania
Zatrucie Odry: Apel o sprawdzenie, czy zamknięcie cieśnin Zalewu Szczecińskiego ochroni Bałtyk przed toksynami
- Utworzono: 17 sierpień 2022
- Odsłony: 1425
Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy: Konieczna poprawa zarządzania kryzysowego[U1]
- Zakres działań niewystarczający, by ograniczyć skutki katastrofy oraz znaleźć źródło i sprawców zakażenia
- Brak dostępu do informacji o stanie wód utrudnia działania prewencyjne i naprawcze
- Eksperci muszą pilnie sprawdzić, czy zamknięcie cieśnin Zalewu Szczecińskiego ochroni Bałtyk przed falą zanieczyszczeń z Odry
- Konieczne jest włączenie Zalewu Szczecińskiego i całego biegu Odry jako obszarów priorytetowych do krajowych programów renaturyzacji wód powierzchniowych Polski i Niemiec
Stepnica 16.08.2022 r:
Organizacje ekologiczne z Dorzecza Odry wskazują, że zakres i tempo podjętych działań nie wystarczą, by ograniczyć skutki katastrofalnego zatrucia rzeki, jednoznacznie określić źródło skażenia i ochronić Bałtyk przed skażeniem. Służby publiczne muszą wyraźnie poprawić komunikację (w tym komunikację transgraniczną), by chronić społeczności lokalne i zwiększyć szanse na uratowanie resztek życia w Odrze.
Jak komentuje hydrobiolog Artur Furdyna z Towarzystwa Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy TPRIiG: „Na każdym odcinku rzeki istniały techniczne możliwości minimalizacji skutków tej tragedii, decyzje musiałyby jednak zapadać z godziny na godzinę i we współpracy z hydrobiologami, hydrotechnikami i hydrochemikami. Nawet teraz istnieje cień szansy na uratowanie ekosystemów Bałtyku”.
Organizacja TPRliG wzywają polski rząd oraz odpowiednie służby publiczne do natychmiastowego podjęcia szeregu koniecznych, do tej pory zaniechanych działań naprawczych i prewencyjnych:
W celu ochrony Bałtyku przed falą toksyn z Odry:
- Pilne sprawdzenie, czy zamknięcie żeglugi na trzech cieśninach Zalewu Szczecińskiego (kanałach Dziwna, Piastowskim i Pianie) i założenie tam odpowiednich systemów filtrujących jest realną szansą na ochronę Bałtyku przed skażeniem. Jeśli tak, działanie to musi być przeprowadzone w ścisłej koordynacji ze stroną niemiecką.
W celu jednoznacznego określenia źródła skażenia i jego sprawców oraz podjęcia działań naprawczych:
- Uruchomienie kryzysowego monitoringu na całym biegu rzeki, ze szczególnym naciskiem na ujście Odry, gdzie obecnie znajduje się fala zanieczyszczeń (w tym pobór i badanie tysięcy próbek wody, a nie, tak jak obecnie, pojedynczych próbek).
- Włączenie, dotąd pomijanych, środowisk naukowych i eksperckich (w tym hydrochemików, hydrologów, hydrotechników, hydrobiologów, ekologów wód, ornitologów, toksykologów środowiska i weterynarzy).
- Udostępnienie wszystkich historycznych i aktualnych danych dot. stanu wód Odry, co umożliwi zaangażowanie ekspertów oraz społeczeństwa obywatelskiego[1].
- Natychmiastowe rozpoczęcie budowy systemu stałego i powszechnie dostępnego monitoringu podstawowych parametrów rzeki (m.in. przepływy, zawartość tlenu, temperatura, odczyn pH).
- Opracowanie strategii na rzecz naturalnej regeneracji Odry i Zalewu Szczecińskiego poprzez renaturyzację i wzmocnienie ich odporności ekologicznej; włączenie całego biegu rzeki oraz Zalewu Szczecińskiego jako obszarów priorytetowych do krajowych programów renaturyzacji wód powierzchniowych Polski i Niemiec w ramach wdrażania przepisów UE dot. odtwarzania ekosystemów.
- Natychmiastowe zaprzestanie wszelkich działań inwestycyjnych osłabiających zdolności regeneracyjne rzeki. W to miejsce: realizacja działań na rzecz rewitalizacji terenów zalewowych po polskiej i niemieckiej stronie. Tereny zalewowe działają jak naturalne filtry, wychwytując zanieczyszczenia z wód.
W celu ochrony społeczności lokalnych:
- Otwarta i ponawiana komunikacja poprzez media oraz system Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, oparta o zasadę daleko posuniętej ostrożności.
- W celu ochrony źródeł wody pitnej: uruchomienie szeroko zakrojonego monitoringu skażeń w Odrze, w jej dopływach, rowach melioracyjnych i studniach.
- Wzmocnienie służby zdrowia w dotkniętych katastrofą regionach, w aspekcie zatruć substancjami toksycznymi.
„Toksyczna fala już dotarła do Zalewu Szczecińskiego, a mimo to jeszcze przedwczoraj kąpali się tam ludzie. Ostrzeżenia rządowe nadal przychodzą za późno. To niezwykle niepokojące: przecież nie wiemy, jaka to toksyna. Są substancje, które na zawsze zostają w organizmie i trują powoli. Mieszkańcy regionu nadal powinni unikać wszelskiego kontaktu z wodą z Odry i Zalewu Szczecińskiego”. – dodaje Furdyna.
Kontakt:
Artur Furdyna
Towarzystwo Przyjaciół Rzek Ina i Gowienica / Rewilding Oder Delta
Tel: 00 48 531 402 868
Towarzystwo Przyjaciół Rzek Ina i Gowienica (TPRIiG) skupia miłośników tych rzek w woj. zachodniopomorskim oraz ich dorzecza. Głównym celem jest zachowanie rzek i ich terenów w stanie zbliżonym do naturalnego. Większość członków stanowią wędkarze.
Organizacja działa w polskiej Koalicji Ratujmy Rzeki oraz w Międzynarodowej Koalicji „Czas na Odrę”. Tutaj polskie, niemieckie i czeskie organizacje ekologiczne od lat apelują o rozwój Odry w kierunku rzeki niemal naturalnej i zaprzestanie działań regulacyjnych, które niszczą unikalny ekosystem Odry.
[1]Obecnie o takie informacje trzeba występować w trybie dostępu do informacji publicznych. Na odpowiedź czeka się często kilka tygodni.
[U1]Ich finde die Option mit zwei Zeilen gut. Jedoch hier eine Alternative: Zatrucie Odry: Organizacje ekologiczne apelują o sprawdzenie, czy zamknięcie cieśnin Zalewu Szczecińskiego ochroni Bałtyk przed toksynami
KOMUNIKAT ZARZĄDU TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ RZEK INY I GOWIENICY
- Utworzono: 01 grudzień 2020
- Odsłony: 2168
BOSMAN DLA REGIONU- BOSMAN DLA INY
- Utworzono: 01 kwiecień 2020
- Odsłony: 3550
Bosman dla regionu - Bosman dla Iny !
Mamy olbrzymią przyjemność poinformować o otrzymaniu przez nasze stowarzyszenie grantu od Bosman Szczeciński w ramach konkursu „Bosman dla regionu”.
Z uzyskanych funduszy zrealizujemy nasadzenia drzew nad rzeką Iną, rozbudujemy małą infrastrukturę turystyczną oraz urządzimy żwirowe tarliska w głównym korycie Iny.
Szczegóły naszych planów i pierwsze realizacje zobaczycie niebawem
ZAPROSZENIE NA XIII TROĆ INY 2020.
- Utworzono: 21 październik 2019
- Odsłony: 3488
UWAGA PILNA INFORMACJA DLA STARTUJĄCYCH
AKTUALIZACJA!
Dzisiaj mija termin wpłat na konto zaliczki za udział w zawodach. Od dnia jutrzejszego wszystkie nieopłacone rezerwacje pokoi mogą zostać anulowane!
W razie potwierdzenia rezerwacji prosimy o kontakt z naszym skarbnikiem pod nr telefonu 503176840 w godzinach 8.00 - 18.00
................................
AKTUALIZACJA!!!!
Ze względu na duże zainteresowanie i ograniczoną liczbę miejsc prosimy wszystkich, którzy zarezerwowali pokoje w hotelu o wpłatę zaliczki w wysokości 150 zł do dnia 16.12.2019 roku. Po tym dniu wszystkie nieopłacone rezerwacje mogą zostać anulowane.
Przypominamy, że osoby chcące brać udział w zawodach, ale nie korzystające z noclegu także muszą zgłosić swoje uczestnictwo u naszego skarbnika. Przypominamy, że liczba uczestników jest ograniczona do 110 osób startujących. Po przekroczeniu tej liczby istnieje możliwość odmówienia przyjęcia zgłoszenia.
AKTUALIZACJA!!!
Przypominamy, że w tej edycji ,,TROĆ INY,, ilość miejsc jest ograniczona do 110 osób startujących.
Na tą chwilę zostało TYLKO 35 wolnych miejsc w hotelu!!!
Jeżeli ktoś jest zainteresowany przyjazdem i udziałem w tym wydarzeniu prosimy o jak najszybszy kontakt z naszym skarbnikiem Adam Ratajczyk
Serdecznie zapraszamy na:
13 Troć Iny o Puchar Burmistrza Gminy Goleniów.
Zawody otwierają Turmiej 4 Rzek im. Jana Meyera.
Termin imprezy to 17-19 stycznia 2020r.
Stanowisko TPRIIG wobec Planów retencji
- Utworzono: 30 czerwiec 2019
- Odsłony: 2980
TPRIiG/AF/55/2019 Stepnica dnia 22.06.2019
Stanowisko Towarzystwa Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy do „Założeń Programu Rozwoju Retencji na lata 2021 – 2027 z perspektywą do roku 2030”
Szanowni Państwo!
Podzielając krytyczną opinię na temat treści programu wyrażoną w stanowisku KRR, którego nasze stowarzyszenie jest członkiem, czujemy się w obowiązku zwrócić uwagę na kwestie, które jednoznacznie obnażają całkowity brak zrozumienia problemu wyzierający z treści programu.
- Program winien mieć przede wszystkim na celu zatrzymanie i cofnięcie antropogenicznych zmian w sieci hydrologicznej całego kraju, które są efektem dekad i stuleci całkowicie błędnej polityki wodnej, przynoszącej obecnie skutki w postaci permanentnej suszy na znacznej części terytorium kraju, przedzielanej nagłymi „powodziami” po byle opadzie deszczu. Przyczyna tych niekorzystnych zmian leży nie w braku działań ze strony „władz”, lecz w ich nadmiarze i złej metodyce, głównie technokratycznych próbach okiełznania naturalnie zrównoważonych procesów, które wyrzeźbiły krajobraz Polski, podobnie jak wszystkich obszarów lądowych naszej Planety. W chwili obecnej znakomita część systemów rzecznych w Polsce to techniczne protezy naturalnych cieków, i ich dolin, wynoszące ze zlewni zarówno zbyt szybko wody z opadów, jak i wiele substancji, co pogłębia problemy z jakością wód w JCWP.
- Program winien zainicjować systemowe zmiany w podejściu do zarządzania i użytkowania obszaru Polski, przede wszystkim zlewni rzek, Wisły i Odry, z drobnymi dodatkami zlewni innych rzek. Dla ograniczenia niekorzystnych deficytów wody, z jakimi nasz kraj boryka się od dłuższego czasu kluczowym jest odtworzenie zbliżonego do naturalnego poziomu retencji naturalnej, a nie, jak widać w programie, sztucznych prób zatrzymania odpływu w sieci cieków poprzez budowę barier na rzekach. W uproszczeniu kluczowe dla poprawy retencji jest zachowanie wód opadowych jak najdłużej w górotworze, a nie w korytach cieków, czy sztucznych zbiornikach, gdzie ta woda już jest stracona. Jej powrót do obiegu wymaga bowiem dodatkowej infrastruktury i nakładów finansowych, czy to pompowania i nawadniania, czy też innych zabiegów. Woda ze zbiorników zaporowych nie wróci sama do źródeł i gleby. W tym aspekcie cały program zawiera w sobie sprzeczność u podstaw, bowiem przyspieszanie odpływu za sprawą drenaży, uszczelnień i profilowania systemów rzecznych jest wprost sprzeczne z ideą ograniczania odpływu.
- Istotnym elementem programu winna być rewizja do tzw. utrzymania wód, którego obecna forma to kontynuacja ogólnokrajowego drenażu górnych warstw górotworu, którego skutki to redukcja naturalnej retencji o objętość rzędu nieporównywalnego do jakichkolwiek możliwych sztucznych działań zastępczych. Sztuczne zbiorniki jako sposób na poprawę retencji to podtrzymywanie iluzji, która w rzeczywistości tworzy tylko wzrost ryzyka szkód, przez przyzwolenie zainwestowania naturalnie zalewowych części zlewni rzecznych.
- Hierarchia działań przyjęta w programie winna ulec całkowitemu odwróceniu, z pierwszoplanową rolą działań renaturyzacyjnych w dolinach rzecznych, ujmując cieki od samych źródeł i traktując dorzecza jako jednorodne systemy. Inwestycje techniczne winny być dopuszczone jedynie w ostateczności, w terenach silnie zurbanizowanych, gdzie wyprowadzenie infrastruktury poza strefy zalewowe jest kosztowne i trudne.
- Program winien narzucić jednoznaczne zasady użytkowania zlewni, z zakazem przekształcania użytków zielonych, osuszania mokradeł czy zmiany stosunków wodnych pogarszających retencję naturalną, a także uszczelnianie powierzchni powodujące przyspieszenie spływu wód. Przykładów rozwiązań poprawiających retencję, także na obszarach zurbanizowanych znaleźć można setki, i a nich, a nie archaicznych pomysłów winien korzystać nowoczesny i aspirujący do realnej poprawy sytuacji program godny XXI wieku.
- Zwracamy uwagę, że w chwili dyskusji nad koncepcją programu na całym obszarze Polski mają miejsce działania całkowicie sprzeczne z nowoczesnym, opartym na wiedzy, biorącym pod uwagę zmiany klimatu, zrównoważonym rozwojem. Kolejne tysiące kilometrów cieków poddawane są „utrzymaniu” poprzez odtwarzanie inżynierskich parametrów, podtrzymując a nierzadko potęgując zmiany dokonane przez poprzedników.
- W programie niezbędne jest narzędzie finansowe warunkujące jakiekolwiek odszkodowania, dopłaty i inne wsparcie użytkowników zlewni właściwym, zgodnym z nowoczesną wiedzą podejściem do gospodarowania częścią zlewni. Narzędzie to winno objąć wszystkich użytkowników, zarówno rolników, czy leśników, ale też mieszkańców miejscowości.
- W programie nie widać też wykorzystania wiedzy uzyskanej dzięki wyznaczeniu obszarów o podwyższonym ryzyku zalania, co uważamy za marnotrawstwo, zarówno tejże wiedzy, jak i środków wydatkowanych na opracowanie tej bazy danych.
Podsumowując, jako stowarzyszenie od wielu lat działające na rzecz poprawy stanu ekologicznego wód, „Założenia Programu Rozwoju Retencji na lata 2021 – 2027 z perspektywą do roku 2030”, w konfrontacji z nowoczesną wiedzą i wyzwaniami zmian klimatu, uważamy za nie do przyjęcia. Ewentualna realizacja zawartych w nim założeń to prosta droga do dalszego pogarszania sytuacji wodnej w Polsce po katastrofę ekologiczną z tragicznymi skutkami dla całego społeczeństwa. Wnioskujemy o całkowitą zmianę założeń tego programu. Jesteśmy otwarci na wsparcie wysiłków MŻŚiGM dla stworzenia ram nowoczesnej gospodarki wodnej, ograniczającej ryzyka dla społeczeństwa, a także realnie poprawiającej stan ekologiczny systemów wodnych, także z korzyścią dla społeczności nadrzecznych i nie tylko.
Z Poważaniem
W imieniu Zarządu Przewodniczący TPRIiG
Artur Furdyna
ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZE DLA CZŁONKÓW TPRIIG
- Utworzono: 05 czerwiec 2019
- Odsłony: 2542
Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy serdecznie zaprasza wszystkich Członków na Zebranie Sprawozdawcze, które odbędzie się dnia 29.06.2019 o godzinie 16.00 w Centrum Aktywności Lokalnej w Goleniowie na ulicy Wojska Polskiego 28.
SPRZĄTANIE BRZEGÓW RZEKI INY 2019
- Utworzono: 08 maj 2019
- Odsłony: 2348
Sprzątanie Goleniowskiej części brzegów rzeki Iny zakończone.
Dnia 28.04.2019 o godzinie 9.00 spotkaliśmy się aby wspólnie posprzątać choć niewielki odcinek rzeki Iny.
Tegoroczna akcja sprzątania rzeki Iny zgromadziła niemal 60 uczestników. Większość z nich to Goleniowskie Zuchy i Harcerze, którym serdecznie dziękujemy za włożoną pracę na rzecz czystego środowiska.
Po sprzątaniu tradycyjnie wspólnie upiekliśmy kiełbaski.
Smuci fakt iż śmieci z roku na rok przybywa, w tym roku zebraliśmy okazałą górę worków zapełnionych przeróżnymi przedmiotami - od butelek i pudełek po przynętach przez opony aż po lodówki i części samochodowe.....
Przykre jest też to, że zainteresowanie braci wędkarzy podobnymi akcjami maleje... niestety ale była nas dosłownie garstka, żeby nie nasze dzielne Zuchy i Harcerze naprawdę byśmy sobie nie poradzili z takim ogromem śmieci. Warto dodać że najmłodsza uczestniczka sprzątania miała zaledwie 6 miesięcy, może i dużo nie nazbierała, ale to powinno dawać do myślenia wszystkim osobom którym po prostu się nie chciało...
JESZCZE RAZ WSZYSTKIM OBECNYM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA AKTYWNĄ POMOC.
Poniżej krótka fotorelacja
OCHRONA DRZEWOSTANU NAD RZEKĄ INĄ
- Utworzono: 11 kwiecień 2019
- Odsłony: 2249
W dniach 31.03. 2019 oraz 07.04.2019 członkowie Towarzystwa Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy przeprowadzili akcję ochrony drzew nad brzegami rzeki Iny.
Brzegi Iny w ciągu kilkunastu ostatnich lat zostały ogołocone z drzew przez gryzonie. Mimo, że sami posadziliśmy w kilku akcjach ponad 65 000 sadzonek kilku gatunków właściwych dla zalewowej doliny rzecznej, zostało z nich około 1000 ładnych już olsz, dębów i wiązów. Tylko zabezpieczone siatką oparły się presji gryzoni. Postanowiliśmy ochronić, co zostało ze starszych drzew. Niektóre z nich pamiętają wiele... ale znaczna część już weszła w obrót materii martwej. I nie zacienia już koryta Iny, jak kiedyś.
W pierwszej turze akcji zabezpieczyliśmy część dorodnych drzew między Stargardem a Goleniowem
w drugiej turze akcja odbywała się poniżej miejscowości Goleniów
W sumie zabezpieczyliśmy ponad 100 dorodnych drzew zużywając ponad 300 metrów siatki, która została zakupiona ze środków Towarzystwa.
niestety to przysłowiowa ,,kropla w morzu,, dlatego w miarę możliwości będziemy się starali co roku chronić istniejący drzewostan nad rzeką oraz nasadzać nowe drzewa w miejscach gdzie tych drzew brakuje.
Poniżej kilka zdjęć z akcji.
ZABEZPIECZENIE DRZEW NAD RZEKĄ INĄ
- Utworzono: 28 marzec 2019
- Odsłony: 2282
ZABEZPIECZENIE DRZEW NAD RZEKĄ INĄ
W ramach ochrony cennego drzewostanu rzeki Iny nabyliśmy kilkaset metrów siatki drucianej. Osiatkowane drzewa nie będą stanowić już dla bobrów łatwego "kąska".
W ubiegłą niedzielę przeprowadziliśmy próbę na kilku dorodnych dębach i wierzbach. Zdaje się, że udało nam się osiągnąć kompromis w kwestii bobrzej aktywności.
W najbliższą niedzielę 31 marca planujemy przeprowadzić dużą akcję ochrony nadrzecznych drzew w okolicach Stargardu. Mamy do dyspozycji wiele metrów siatki i narzędzia.
Chętnych do pomocy zapraszamy na zbiórkę w Sownie na skrzyżowaniu obok krzyża o godzinie 10.00
Druga tura akcji ochrony drzew będzie prowadzona 7 kwietnia poniżej miejscowości Goleniów i wtedy spotykamy się przy moście poniżej wiaduktu S3 na drodze prowadzącej na Goleniowski Park Przemysłowy o godzinie 9.00
SERDECZNIE WSZYSTKICH ZAPRASZAMY DO POMOCY PRZY OCHRONIE TAK PIĘKNYCH DRZEW.
WIOSENNE SPOTKANIE Z TROCIĄ
- Utworzono: 08 marzec 2019
- Odsłony: 2181
ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CZŁONKÓW TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ RZEK INY I GOWIENICY NA COROCZNE
,, WIOSENNE SPOTKANIE Z TROCIĄ,,
Łowimy w sobotę od rana do wieczora oraz w niedzielę od rana do godziny 14.00
Po zakończeniu łowienia zapraszamy wszystkich Członków na spotkanie integracyjne przy ognisku na polu biwakowym koło miejscowości Łęsko.
Dla łowcy troci przewidziana nagroda!
Poniżej mapka z miejscem spotkania