Towarzystwo Przyjaciół Rzek
Iny i Gowienicy

Działania

ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZE DLA CZŁONKÓW TPRIIG

Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy serdecznie zaprasza wszystkich Członków na Zebranie Sprawozdawcze, które odbędzie się dnia 29.06.2019 o godzinie 16.00 w Centrum Aktywności Lokalnej w Goleniowie na ulicy Wojska Polskiego 28.

logo tpriig

SPRZĄTANIE BRZEGÓW RZEKI INY 2019

Sprzątanie Goleniowskiej części brzegów rzeki Iny zakończone.

Dnia 28.04.2019 o godzinie 9.00 spotkaliśmy się aby wspólnie posprzątać choć niewielki odcinek rzeki Iny.


Tegoroczna akcja sprzątania rzeki Iny zgromadziła niemal 60 uczestników. Większość z nich to Goleniowskie Zuchy i Harcerze, którym serdecznie dziękujemy za włożoną pracę na rzecz czystego środowiska.


Po sprzątaniu tradycyjnie wspólnie upiekliśmy kiełbaski.


Smuci fakt iż śmieci z roku na rok przybywa, w tym roku zebraliśmy okazałą górę worków zapełnionych przeróżnymi przedmiotami - od butelek i pudełek po przynętach przez opony aż po lodówki i części samochodowe.....

Przykre jest też to, że zainteresowanie braci wędkarzy podobnymi akcjami maleje... niestety ale była nas dosłownie garstka, żeby nie nasze dzielne Zuchy i  Harcerze naprawdę byśmy sobie nie poradzili z takim ogromem śmieci. Warto dodać że najmłodsza uczestniczka sprzątania miała zaledwie 6 miesięcy, może i dużo nie nazbierała, ale to powinno dawać do myślenia wszystkim osobom którym po prostu się nie chciało...

JESZCZE RAZ WSZYSTKIM OBECNYM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA AKTYWNĄ POMOC.

Poniżej krótka fotorelacja

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

 

OCHRONA DRZEWOSTANU NAD RZEKĄ INĄ

W dniach 31.03. 2019 oraz 07.04.2019 członkowie Towarzystwa Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy przeprowadzili akcję ochrony drzew nad brzegami rzeki Iny.

 

Brzegi Iny w ciągu kilkunastu ostatnich lat zostały ogołocone z drzew przez gryzonie. Mimo, że sami posadziliśmy w kilku akcjach ponad 65 000 sadzonek kilku gatunków właściwych dla zalewowej doliny rzecznej, zostało z nich około 1000 ładnych już olsz, dębów i wiązów. Tylko zabezpieczone siatką oparły się presji gryzoni. Postanowiliśmy ochronić, co zostało ze starszych drzew. Niektóre z nich pamiętają wiele... ale znaczna część już weszła w obrót materii martwej. I nie zacienia już koryta Iny, jak kiedyś.

 

W pierwszej turze akcji zabezpieczyliśmy część dorodnych drzew między Stargardem a Goleniowem

w drugiej turze akcja odbywała się poniżej miejscowości Goleniów

W sumie zabezpieczyliśmy ponad 100 dorodnych drzew zużywając ponad 300 metrów siatki, która została zakupiona ze środków Towarzystwa.

niestety to przysłowiowa ,,kropla w morzu,, dlatego w miarę możliwości będziemy się starali co roku chronić istniejący drzewostan nad rzeką oraz nasadzać nowe drzewa w miejscach gdzie tych drzew brakuje.

Poniżej kilka zdjęć z akcji.

1

2

3

4

5

6

7

8

 

 

ZABEZPIECZENIE DRZEW NAD RZEKĄ INĄ

ZABEZPIECZENIE DRZEW NAD RZEKĄ INĄ

 

1

 

W ramach ochrony cennego drzewostanu rzeki Iny nabyliśmy kilkaset metrów siatki drucianej. Osiatkowane drzewa nie będą stanowić już dla bobrów łatwego "kąska".
W ubiegłą niedzielę przeprowadziliśmy próbę na kilku dorodnych dębach i wierzbach. Zdaje się, że udało nam się osiągnąć kompromis w kwestii bobrzej aktywności.

W najbliższą niedzielę 31 marca planujemy przeprowadzić dużą akcję ochrony nadrzecznych drzew w okolicach Stargardu. Mamy do dyspozycji wiele metrów siatki i narzędzia.

Chętnych do pomocy zapraszamy na zbiórkę w Sownie na skrzyżowaniu obok krzyża o godzinie 10.00

 

Druga tura akcji ochrony drzew będzie prowadzona 7 kwietnia poniżej miejscowości Goleniów i wtedy spotykamy się przy moście poniżej wiaduktu S3 na drodze prowadzącej na Goleniowski Park Przemysłowy o godzinie 9.00

 

SERDECZNIE WSZYSTKICH ZAPRASZAMY DO POMOCY PRZY OCHRONIE TAK PIĘKNYCH DRZEW.

2

3

WIOSENNE SPOTKANIE Z TROCIĄ

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CZŁONKÓW TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ RZEK INY I GOWIENICY NA COROCZNE

,, WIOSENNE SPOTKANIE Z TROCIĄ,,

 53537527 1341281636011260 7599797961433808896 o

Łowimy w sobotę od rana do wieczora oraz w niedzielę od rana do godziny 14.00

Po zakończeniu łowienia zapraszamy wszystkich Członków na spotkanie integracyjne przy ognisku na polu biwakowym koło miejscowości Łęsko.

Dla łowcy troci przewidziana nagroda!

Poniżej mapka z miejscem spotkania

mapa

RELACJA Z ,,TROĆ INY 2019,,

 

XII Troć Iny 2019r. o Puchar Burmistrza Goleniowa są już historią

1

Zdjęcie przedstawia od lewej Zwycięzcę Tomasza Chorągiewicza, II miejsce Krystian Misztal, III miejsce Wojciech Pietruszka, IV miejsce Mariusz Sulima oraz V miejsce Mikołaj Jezierski

2

zwycięzca zawodów ,,TROĆ INY 2019,, Tomasz Chorągiewicz


W dniach 11-13 stycznia 2019r. po raz dwunasty z całej Polski na Inę zjechali miłośnicy połowów ryb łososiowatych. Tradycyjnie Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy, w tym roku znów wspólnie z Federacją Zielonych Gaja w ramach projektu CATCH „Coastal Angling Tourism” zorganizowało spotkanie warsztatowo - wędkarskie TROĆ INY. Impreza otwiera coroczny cykl zawodów wędkarskich w ramach Turnieju IV Rzek im. Jana Meyera. Tegoroczna edycja odbyła się po raz pierwszy pod patronatem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie. Na spotkanie przybyło 110 uczestników, w tym 99 wędkarzy. W tym gronie coraz liczniej pojawiają się łowiące Panie, i tak było także na tegorocznej imprezie. Po raz kolejny miejscem części warsztatowej i odpoczynku był Hotelu JF Duet .


Pierwszy dzień spotkania, piątek 11 stycznia od kilku lat poświęcony jest warsztatom ekologiczno – wędkarskim. W bieżącej edycji tematem wiodącym całej imprezy był projekt CATCH. Oficjalne przywitanie przez gospodarza imprezy, uzupełniła Pani Dyrektor RDOŚ w Szczecinie, Aleksandra Stodulna życząc wszystkim udanego spotkania a wędkującym połamania kija. Pierwszym z tematów prelekcji było „Usuwanie Barier Antropogenicznych Na Przykładzie LIFEDRAWAPL”. Przykład realizowanego przez RDOŚ w Szczecinie projektu współfinansowanego ze środków NFOŚiGW oraz LIFE + służył zwróceniu uwagi na łączność problemów ekologicznych gatunków wędrownych zarówno w Bałtyku, jak i jego dopływów. Po dyskusji przyszła kolej na Marcina Budniaka, który zaprezentował postępy projektu „CATCH Coastal Angling Tourism” nakierowanego na stymulację rozwoju turystyki wędkarskiej w wodach południowego Bałtyku. Słuchacze mieli szansę przekonać się o możliwościach i kierunkach rozwoju turystyki wędkarskiej oraz jej wpływu na lokalną gospodarkę. Zaprezentowany został film „Fishing in Lithuania” którego autorem jest współprowadzący projekt Uniwersytet w Kłajpedzie. Kolejną częścią warsztatów była prezentacja metod i sprzętu dogodnego dla uprawiania wędkarstwa przybrzeżnego firmy Vision Fly Fishing. Piotr Gybej zaprezentował zgromadzonym nowości sprzętowe na rok 2019 ze szczególnym uwzględnieniem gatunków i łowisk przybrzeżnych Bałtyku. Uczestnicy mieli tez okazję zapoznać się z różnymi rodzajami rzutów wędką muchową, przydatnymi dla różnych łowisk. Po warsztatach uczestnicy mieli okazję do pytań i dyskusji, które przeciągnęły się do późnych godzin nocnych.


W sobotę od rana miała miejsce część wędkarska imprezy, pierwsza tura zawodów. Po śniadaniu i zapisach, o 7:30 główny sędzia zawodów, Henryk Terczyński wspólnie z prezesem TPRIIG, Arturem Furdyną przeprowadzili odprawę sędziowską, po której uczestnicy udali się nad rzekę. Do godziny 15,00 trwały połowy. Łowiącym udało się skusić dwie trocie. Szczęśliwymi łowcami okazali się członkowie towarzystwa, Mikołaj Jezierski z rybą 52 cm oraz Tomasz Chorągiewicz, który łowiąc troć o długości 65 cm wygrał pierwszą turę zawodów. Popołudnie poświęcone było drugiej części warsztatów CATCH. Pierwsza z prezentacji dotyczyła ochrony wód w wykonaniu TPRIIG „17 lat na rzecz ochrony wód - historia TPRIiG” podczas której opowiedział dzieje stowarzyszenia przedstawiając najważniejsze dokonania. Omówiono także zasady i rolę partnerów projektu CATCH. Całość dyskusji na temat wód dopełniła premiera filmu „Zatoka Pomorska i Zalew Szczeciński – raj nie tylko dla wędkarzy” produkcji projektu CATCH. Film zaprezentował Marcin Budniak, uzupełniając prezentacją. Syci wiedzy uczestnicy zasiedli do stołów gdzie czekała na nich kulinarna niespodzianka szefa kuchni. Zwieńczeniem dnia była słynna już licytacja podarunków od producentów sprzętu wędkarskiego, artystów i tym podobnych przedmiotów. Pod młotek poszły najróżniejsze fanty, trofea, przynęty i sprzęt wędkarski przekazany przez hojnych sponsorów. Zebrana kwota tradycyjnie wykorzystana zostanie na cele statutowe towarzystwa, przede wszystkim kolejne bystrza żwirowe w statutowych dorzeczach.


Niedziela 13 stycznia to druga tura zawodów. Wędkarze już bez odprawy sędziowskiej udali się o świcie nad rzekę. Od godziny 9,30 zaczęły napływać telefonicznie zgłoszenia ryb. Ten dzień okazał się znacznie lepszy od poprzedniego, ryby były aktywne. Do godziny 13,00 zgłoszono aż 4 dorodne trocie. Najdłuższą rybę zgłosił kolega Krystian Misztal, jego troć mierzyła 83,5 cm. Była to piękna samica, która oczywiście pływa dalej w rzece. Największe emocje wzbudziło zgłoszenie ryby przez Tomka Chorągiewicza, ponieważ była to już jego druga ryba. Przedstawiając komisji zdjęcia ryby o długości 66,1 cm zostawił rywali daleko w tyle. Tak jak w dniu poprzednim wędkarze po powrocie z łowiska spożyli wspólnie obiad. Zaraz po jego zakończeniu rozpoczęło się uroczyste zakończenie zawodów.


Uroczystość ogłoszenia zwycięzców poprzedził przegląd zdjęć troci przedstawionych do komisji sędziowskiej oraz filmów z uwalniania ryb. Wszystkie zdjęcia oraz filmy były nagradzane gromkimi brawami. Korzystając z okazji prezes Artur Furdyna wraz ze skarbnikiem Adamem Ratajczykiem wręczyli oficjalne podziękowanie ustępującemu vice prezesowi TPRIIG, Krzysztofowi Filocha, który po kilkunastu latach ciężkiej pracy na rzecz ochrony wód ustąpił ze stanowiska z braku wystarczającej ilości czasu. Jego zadania przejął Marcin Budniak, obecny vice prezes TPRIIG. Krzysztof Filocha zadeklarował dalsze działania na rzecz ochrony wód w gronie TPRIIG, jako wsparcie dla odmładzanego zespołu. Nadszedł czas wyczekiwany przez szczęśliwych łowców troci. Ogłoszenie wyników przeprowadził sędzia Henryk Terczyński. Szczęśliwych łowców nagradzali przedstawiciele Zarządu Powiatu oraz Starostwa, Gminy Goleniów oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie.

Pierwsze miejsce zajął Tomasz Chorągiewicz z łączną długością złowionych ryb 131,1 cm.

Kolejno miejsce drugie zajął Krystian Misztal,

miejsce trzecie Wojciech Pietruszka,

miejsce czwarte Mariusz Sulima,

miejsce piąte Mikołaj Jezierski.

Po zakończeniu uroczystości wręczenia nagród Artur Furdyna ogłosił zakończenie zawodów. Rozpoczął się wzruszający czas pożegnań braci wędkarskiej. Kolejna edycja zawodów Troć Iny przeszła do historii pomorskiego trociowania. Za miesiąc spotkanie nad Regą, gdzie w ramach Reskiej Troci wspomnimy Karola Zacharczyka
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom, darczyńcom i wspierającym XII Troć Iny 2019r.

3

4

5

6

 

9

10

11

12

14

15

16

17

18

19

20

Poniżej link do krótkiego filmiku z ,,TROĆ INY 2019,,

zapraszamy do oglądania...

https://www.youtube.com/watch?v=QX02sp9DMzk&feature=youtu.be&fbclid=IwAR22mFY6ouF229SPHzJfHaFEuEn3kYXnx-DYOtYBh3bsn4OecpQg-WFUikM

Zaproszenie ,,TROĆ INY 2019,,

Serdecznie zapraszamy wszystkich na nasze coroczne spotkanie.

PONIŻEJ ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z HARMONOGRAMEM ZAWODÓW!!!

WIZYTWKA TRO INY 2019 maa

 

1 strona harmonogram M3

2 strona harmonogram M4

BUDUJEMY TARLISKA

Zapraszamy wszystkich chętnych do pomocy przy budowie tarlisk.
Kto może niech zabierze ze sobą grabie, taczki, łopaty..... każda para rąk jak najbardziej mile widziana.

WSZYSTKIE RĘCE NA POKŁAD..... WSPÓLNIE DAJMY RYBOM SZANSE NA ODBYCIE NATURALNEGO TARŁA!!!

 

tarliska4

 

TARLISKA3

TROCIOWE OSTATKI

RYBKA

 

Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy ma zaszczyt zaprosić wszystkich członków na spotkanie integracyjne połączone z wędkowaniem.

 

Wszyscy chętni mogą łowić w sobotę od świtu do zmroku oraz w niedzielę od świtu do godziny 14.00

 

Ogodzinie 14.30 spotykamy się na polu biwakowym na ulicy Spacerowej w Goleniowie.

czekać na wszystkich karkówka z grilla, kiełbaski z ogniska oraz zimne i ciepłe napoje.

Spotkanie jest czysto towarzyskie jednak korzystając z okazji będziemy chcieli jako zarząd przedstawić kilka projektów które już zostały wykonane oraz te które będziemy robić na początku października, a jest tego sporo....

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich członkow Towarzystwa.

,,TROĆ INY 2018,,

 

 

W IMIENIU ZARZĄDU ORAZ WSZYSTKICH CZŁONKÓW TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ RZEK INY I GOWIENICY MAMY ZASZCZYT ZAPROSIĆ NA KOLEJNĄ, JUŻ XI EDYCJĘ NASZEGO SPOTKANIA POD NAZWĄ ,, TROĆ INY,,

 

WSZYSTKIE INFORMACJE ZNAJDUJĄ SIĘ PONIŻEJ.

 

SERDECZNIE WSZYSTKICH ZAPRASZAMY NA TĄ WSPANIAŁĄ IMPREZĘ!!!

 

 

 

TI 18 harmonogram nowy

 

harmonogram1

1. logosy sponsorw

3. LISTA sklepw

2. LISTA prywatnych sponsorw

Zielony Goleniów

W niedzielę 29.10.2017r. Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy realizuje drugą część programu "Zielony Goleniów". Akcja nasadzeń drzew przeprowadzona jest pod patronatem oraz finansowym wsparciem przez Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy oraz Gminy Goleniów.

Tym razem obsadzane będą brzegi rzeki Iny w okolicach oczyszczalni ścieków w Goleniowie i tam o godzinie 12.00 zapraszamy wszystkich chętnych do pomocy.

Mile widziani są wszyscy mieszkańcy naszej Gminy. Ci młodsi jak i starsi.
W miarę możliwości prosimy o zabranie ze sobą szpadla i rękawic...
Jeżeli ktoś nie posiada narzędzi a mimo to chce nam pomóc to jak najbardziej zapraszamy.

Po skończonej pracy odbędzie się zebranie członków TPRIiG -około godziny 14.0017359159 885527924919969 1410070289498009446 o kopia

Nasi Sponsorzy

Copyright © Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy 2019
Wdrożenie strony: Jacek Nadolny w oparciu o CMS Joomla

Strona zbudowana w oparciu o szablon
TFJ Green - Joomla 3 Templates