RELACJA Z ,,TROĆ INY 2019,,
- Utworzono: wtorek, 15, styczeń 2019 19:48
- Odsłony: 2847
XII Troć Iny 2019r. o Puchar Burmistrza Goleniowa są już historią
Zdjęcie przedstawia od lewej Zwycięzcę Tomasza Chorągiewicza, II miejsce Krystian Misztal, III miejsce Wojciech Pietruszka, IV miejsce Mariusz Sulima oraz V miejsce Mikołaj Jezierski
zwycięzca zawodów ,,TROĆ INY 2019,, Tomasz Chorągiewicz
W dniach 11-13 stycznia 2019r. po raz dwunasty z całej Polski na Inę zjechali miłośnicy połowów ryb łososiowatych. Tradycyjnie Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy, w tym roku znów wspólnie z Federacją Zielonych Gaja w ramach projektu CATCH „Coastal Angling Tourism” zorganizowało spotkanie warsztatowo - wędkarskie TROĆ INY. Impreza otwiera coroczny cykl zawodów wędkarskich w ramach Turnieju IV Rzek im. Jana Meyera. Tegoroczna edycja odbyła się po raz pierwszy pod patronatem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie. Na spotkanie przybyło 110 uczestników, w tym 99 wędkarzy. W tym gronie coraz liczniej pojawiają się łowiące Panie, i tak było także na tegorocznej imprezie. Po raz kolejny miejscem części warsztatowej i odpoczynku był Hotelu JF Duet .
Pierwszy dzień spotkania, piątek 11 stycznia od kilku lat poświęcony jest warsztatom ekologiczno – wędkarskim. W bieżącej edycji tematem wiodącym całej imprezy był projekt CATCH. Oficjalne przywitanie przez gospodarza imprezy, uzupełniła Pani Dyrektor RDOŚ w Szczecinie, Aleksandra Stodulna życząc wszystkim udanego spotkania a wędkującym połamania kija. Pierwszym z tematów prelekcji było „Usuwanie Barier Antropogenicznych Na Przykładzie LIFEDRAWAPL”. Przykład realizowanego przez RDOŚ w Szczecinie projektu współfinansowanego ze środków NFOŚiGW oraz LIFE + służył zwróceniu uwagi na łączność problemów ekologicznych gatunków wędrownych zarówno w Bałtyku, jak i jego dopływów. Po dyskusji przyszła kolej na Marcina Budniaka, który zaprezentował postępy projektu „CATCH Coastal Angling Tourism” nakierowanego na stymulację rozwoju turystyki wędkarskiej w wodach południowego Bałtyku. Słuchacze mieli szansę przekonać się o możliwościach i kierunkach rozwoju turystyki wędkarskiej oraz jej wpływu na lokalną gospodarkę. Zaprezentowany został film „Fishing in Lithuania” którego autorem jest współprowadzący projekt Uniwersytet w Kłajpedzie. Kolejną częścią warsztatów była prezentacja metod i sprzętu dogodnego dla uprawiania wędkarstwa przybrzeżnego firmy Vision Fly Fishing. Piotr Gybej zaprezentował zgromadzonym nowości sprzętowe na rok 2019 ze szczególnym uwzględnieniem gatunków i łowisk przybrzeżnych Bałtyku. Uczestnicy mieli tez okazję zapoznać się z różnymi rodzajami rzutów wędką muchową, przydatnymi dla różnych łowisk. Po warsztatach uczestnicy mieli okazję do pytań i dyskusji, które przeciągnęły się do późnych godzin nocnych.
W sobotę od rana miała miejsce część wędkarska imprezy, pierwsza tura zawodów. Po śniadaniu i zapisach, o 7:30 główny sędzia zawodów, Henryk Terczyński wspólnie z prezesem TPRIIG, Arturem Furdyną przeprowadzili odprawę sędziowską, po której uczestnicy udali się nad rzekę. Do godziny 15,00 trwały połowy. Łowiącym udało się skusić dwie trocie. Szczęśliwymi łowcami okazali się członkowie towarzystwa, Mikołaj Jezierski z rybą 52 cm oraz Tomasz Chorągiewicz, który łowiąc troć o długości 65 cm wygrał pierwszą turę zawodów. Popołudnie poświęcone było drugiej części warsztatów CATCH. Pierwsza z prezentacji dotyczyła ochrony wód w wykonaniu TPRIIG „17 lat na rzecz ochrony wód - historia TPRIiG” podczas której opowiedział dzieje stowarzyszenia przedstawiając najważniejsze dokonania. Omówiono także zasady i rolę partnerów projektu CATCH. Całość dyskusji na temat wód dopełniła premiera filmu „Zatoka Pomorska i Zalew Szczeciński – raj nie tylko dla wędkarzy” produkcji projektu CATCH. Film zaprezentował Marcin Budniak, uzupełniając prezentacją. Syci wiedzy uczestnicy zasiedli do stołów gdzie czekała na nich kulinarna niespodzianka szefa kuchni. Zwieńczeniem dnia była słynna już licytacja podarunków od producentów sprzętu wędkarskiego, artystów i tym podobnych przedmiotów. Pod młotek poszły najróżniejsze fanty, trofea, przynęty i sprzęt wędkarski przekazany przez hojnych sponsorów. Zebrana kwota tradycyjnie wykorzystana zostanie na cele statutowe towarzystwa, przede wszystkim kolejne bystrza żwirowe w statutowych dorzeczach.
Niedziela 13 stycznia to druga tura zawodów. Wędkarze już bez odprawy sędziowskiej udali się o świcie nad rzekę. Od godziny 9,30 zaczęły napływać telefonicznie zgłoszenia ryb. Ten dzień okazał się znacznie lepszy od poprzedniego, ryby były aktywne. Do godziny 13,00 zgłoszono aż 4 dorodne trocie. Najdłuższą rybę zgłosił kolega Krystian Misztal, jego troć mierzyła 83,5 cm. Była to piękna samica, która oczywiście pływa dalej w rzece. Największe emocje wzbudziło zgłoszenie ryby przez Tomka Chorągiewicza, ponieważ była to już jego druga ryba. Przedstawiając komisji zdjęcia ryby o długości 66,1 cm zostawił rywali daleko w tyle. Tak jak w dniu poprzednim wędkarze po powrocie z łowiska spożyli wspólnie obiad. Zaraz po jego zakończeniu rozpoczęło się uroczyste zakończenie zawodów.
Uroczystość ogłoszenia zwycięzców poprzedził przegląd zdjęć troci przedstawionych do komisji sędziowskiej oraz filmów z uwalniania ryb. Wszystkie zdjęcia oraz filmy były nagradzane gromkimi brawami. Korzystając z okazji prezes Artur Furdyna wraz ze skarbnikiem Adamem Ratajczykiem wręczyli oficjalne podziękowanie ustępującemu vice prezesowi TPRIIG, Krzysztofowi Filocha, który po kilkunastu latach ciężkiej pracy na rzecz ochrony wód ustąpił ze stanowiska z braku wystarczającej ilości czasu. Jego zadania przejął Marcin Budniak, obecny vice prezes TPRIIG. Krzysztof Filocha zadeklarował dalsze działania na rzecz ochrony wód w gronie TPRIIG, jako wsparcie dla odmładzanego zespołu. Nadszedł czas wyczekiwany przez szczęśliwych łowców troci. Ogłoszenie wyników przeprowadził sędzia Henryk Terczyński. Szczęśliwych łowców nagradzali przedstawiciele Zarządu Powiatu oraz Starostwa, Gminy Goleniów oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie.
Pierwsze miejsce zajął Tomasz Chorągiewicz z łączną długością złowionych ryb 131,1 cm.
Kolejno miejsce drugie zajął Krystian Misztal,
miejsce trzecie Wojciech Pietruszka,
miejsce czwarte Mariusz Sulima,
miejsce piąte Mikołaj Jezierski.
Po zakończeniu uroczystości wręczenia nagród Artur Furdyna ogłosił zakończenie zawodów. Rozpoczął się wzruszający czas pożegnań braci wędkarskiej. Kolejna edycja zawodów Troć Iny przeszła do historii pomorskiego trociowania. Za miesiąc spotkanie nad Regą, gdzie w ramach Reskiej Troci wspomnimy Karola Zacharczyka
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom, darczyńcom i wspierającym XII Troć Iny 2019r.
Poniżej link do krótkiego filmiku z ,,TROĆ INY 2019,,
zapraszamy do oglądania...