Towarzystwo Przyjaciół Rzek
Iny i Gowienicy

Sprzątanie brzegów rzeki Iny 14-05-2011

Tegoroczna akcja sprzątania Iny spotkała się z dużym zainteresowaniem społeczności Goleniowa. Frekwencja w stosunku do poprzednich lat wzrosła o 300%.  Stało się to za sprawą dzielnych Zuchów i uczniów kl. 2 SP nr 2 w Goleniowie i ich opiekunów,  w tym Rodziców.

Kiedy podjechałem na miejsce zbiórki byłem wręcz zszokowany. Grupa  63 osób czekała na worki i rękawiczki.

dsc09460.jpg

Gmina Goleniów zapewniła te środki bezpieczeństwa, zaś Ośrodek Sportu i Rekreacji w Goleniowie podstawił przyczepę na śmieci. Po niedawnej lustracji Iny przeprowadzonej dzięki strażakom Państwowej Straży Pożarnej w Goleniowie, wspólnie z burmistrzami Tomaszem Banachem i Henrykiem Zajką, oraz kierownikiem ZZMIUW OT Goleniów, Tadeuszem Baranowskim, nie spodziewaliśmy się zbyt dużej ilości śmieci.

dsc05987.jpg

Tu nie doceniliśmy sprawności zuchów goleniowskich.  Na przestrzeni 10 km brzegów Iny wygrzebali oni 153 worki po 120 litrów śmieci.Sprzątaliśmy brzegi naszej rzeki Iny od Zabrodzia aż po dolny odcinek rzeki za mostem na autostradzie.

dsc06532.jpg

W workach były prawdziwe „perły” od plastików po komputery. Kilka rekwizytów nie zmieściło się w opakowania. To 200 litrowa beczka po czymś, 60-cio litrowy pojemnik po chemikaliach z napisem” niebezpieczne dla środowiska”

dsc09457.jpg

oraz kilka obudów po lodówkach. Aż się wierzyć nie chce, że mimo możliwości zdania wszelkich śmieci w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej w Goleniowie, ludzie nadal „używają” rzeki jako wysypiska śmieci.

Najczystrzym odcinkiem rzeki okazał się jej górny odcinek Iny powyżej Goleniowa w wędkarskiem gronie zwany  "leśnym". To bardzo cieszy mając na uwadze ogromną ilośc wędkarzy jaka w minionym okresie połowu troci odwiedziła ten rejon rzeki.  dsc09471.jpg

Nawięcej odpadów znajdowało się na odcinku nizinnym rzeki poniżej miasta. Oczywiście nie możemy winić tylko społeczności Goleniowa, bowiem Ina niesie do nas „raport” śmieciowy z całej zlewni, jednak pewne rzeczy ewidentnie zostały wyrzucone u nas. Wstyd. Szczególnie przykro robiło się nam/ wędkarzom/, gdy dzieciaki   podnosiły opakowania po wędkarskich przynętach z niemym pytaniem w oczach….”WY TEŻ ŚMIECICIE”? A przewodnicy, członkowie TPRIIG i koła SMOLT całą drogę tłumaczyli jacy to wędkarze są ekologiczni…Wstyd do kwadratu.
Odrębną sprawą jest, że dzieciaki dużo łatwiej rozumieją, co jest dla rzeki naturalne- zwalone drzewo- a co obce- plastiki, szkło, opony…..
„Tęczowi Czarodzieje” i „Tęczowe Piegusy”oraz drugoklasiści SP nr 2 w Goleniowie

059.jpg

dsc06520.jpg

061.jpg

byliście wspaniali i za to Wam dziękujemy w imieniu dzikich mieszkańców rzeki Iny.  
Na pewno lepiej się czują, gdy nad głowami nie szeleszczą im torby foliowe i nie tłuką się butelki.

dsc09470.jpg 

Artur Furdyna

Przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy

 

 Link do reportażu TVP Szczecin- Kronika: http://www.tvp.pl/szczecin/informacyjne-spoleczne-kulturalne/kronika/wideo/1830-140511/4498945

Sprawa sprzątania Iny jest poruszona od 9 minuty marerialu filmowego.

Relacja z naszej akcji sprzatania brzegów rzeki iny na stronie fundacji Nasza Ziemia : http://sprzatanie.naszaziemia.pl/v2/news/news/id/62

Nasi Sponsorzy

Copyright © Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy 2024
Wdrożenie strony: Jacek Nadolny w oparciu o CMS Joomla

Strona zbudowana w oparciu o szablon
TFJ Green - Joomla 3 Templates