Towarzystwo Przyjaciół Rzek
Iny i Gowienicy

Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku 14-16 sierpnia 2009

HONOROWY PATRONAT PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ LECHA KACZYŃSKIEGO

Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku to kampania informacyjna skierowana do wszystkich Polaków, również tych mieszkających w głębi kraju – ich działania też mają ogromny wpływ na stan wody w morzu („odkręcając kran codziennie łączymy się z Bałtykiem!”). Dlatego też naszej akcji przyświeca hasło: „Nasze morze będzie tak czyste, jak czysta będzie najmniejsza rzeka czy strumyk w kraju”. W sierpniowy weekend planujemy zwrócić uwagę wszystkich turystów wypoczywających nad morzem oraz mieszkańców nadmorskich miejscowości na problem zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego.

Problem zanieczyszczenia Bałtyku to, oprócz zaśmieconych plaż, również niewidoczne gołym okiem biogeny. Te składniki odżywcze (głównie azot i fosfor) powodują przeżyźnienie (eutrofizację) wody, czego skutkiem jest zaburzenie równowagi ekosystemu- nadmierny rozkwit drobnoustrojów zużywających duże ilości tlenu, a w rezultacie powstanie obszarów beztlenowych, co oznacza śmierć pozostałych mieszkańców morza. Źródłem biogenów w morzu są m.in. środki do prania i sprzątania - dlatego nie używajmy ich w nadmiarze i stosujmy się do wskazówek producentów. Bogatym źródłem biogenów są także nawozy rolnicze.

15 sierpnia w ramach Międzynarodowego Sprzątania Bałtyku i projektu „Bałtyk jest w Polsce. Bałtyk jest w Europie” Fundacja Nasza Ziemia i Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA zainicjują akcję sprzątania na dwóch krańcach polskiego wybrzeża. W tym samym czasie na zachodzie, w Szczecinie, oraz we wschodniej części, w Gdańsku, odbędą się konferencje prasowe propagujące proste, codzienne sposoby, ograniczające zanieczyszczenie morza. W ciągu weekendu będą odbywać się akcje sprzątania plaż i terenów nadmorskich na całym wybrzeżu. Zachęcać do tych działań ma plakat akcji, który można pozyskać w biurze Fundacji Nasza Ziemia.

Do udziału w akcji serdecznie zapraszamy wszystkie nadmorskie gminy, miasta i miasteczka, organizacje pozarządowe, organizacje rybackie, morskie oraz wszystkich sympatyków czystych plaż!

Nasi Sponsorzy

Copyright © Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy 2022
Wdrożenie strony: Jacek Nadolny w oparciu o CMS Joomla

Strona zbudowana w oparciu o szablon
TFJ Green - Joomla 3 Templates