Towarzystwo Przyjaciół Rzek
Iny i Gowienicy

Big Jump 11 lipca

11 lipca o g.15.00 Polska razem z Europą wchodzi do wody na znak wspólnej potrzeby czystego środowiska naturalnego, którego najlepszym znakiem jakości jest czysta woda.

W Europie wydarzenie koordynuje European Rivers Network, w Polsce – Klub Gaja. Bądźmy w tym dniu nad jeziorami, rzekami i potokami.

Nad Wisłą u jej początków - w Wiśle będzie Klub Gaja, nad Wisłą u jej końca - w Gdańsku będzie Marek Kamiński, znany polski podróżnik, zdobywca dwóch biegunów Ziemi, który w ostatnim czasie dwukrotnie przemierzył Królową Polskich Rzek.

Wywiad z Markiem Kamińskim: „Nie ma takiej drugiej rzeki. Intuicja musi wyprzedzać rzeczywistość: na: klubgaja.pl/zaadoptuj_rzeke/ 

Rzeka to życie! Swój gest na rzecz ochrony środowiska naturalnego może wykonać każdy w każdym miejscu w Polsce, na rzeką, jeziorem czy potokiem. Połączmy wypoczynek z europejską kampanią społeczną. Wejdziemy do wody z rodzinami, z przyjaciółmi min :
w Raciborzu na terenie żwirowni miejskiej w pobliżu Odry spotka się około stu osób, nad Przemszę w Trójkącie Trzech Cesarzy mieszkańców zaprasza stowarzyszenie „Teraz Sosnowiec”, Forum Kobiet z Miasteczka Śląskiego będzie nad rzeką Brynicą w Brynicy.
W Szczecinie w ramach Dni Odry odbędzie się wiele wydarzeń koordynowanych przez ESK Szczecin 2016. W Krakowie Zakrzówku do wody wejdą nurkowie z Beskid Divers

Zgłoszenia od uczestników przyjmuje Klub Gaja.
Karta zgłoszenia na: klubgaja.pl/zaadoptuj_rzeke/

Big Jump to po prostu wejście do wody, ale i symboliczne pojednanie się ludzi z rzekami poprzez zanurzenie rąk, wspólne wejście lub inne formy kontaktu z wodą o tej samej porze  w tym samym dniu w całej Europie przez jak największą liczbę osób. Klub Gaja apeluje o szeroki udział społeczny w wydarzeniu, od indywidualnych akcji poprzez duże przedsięwzięcia, które mogą przygotować organizacje pozarządowe, samorządy lokalne, domy wypoczynkowe oraz wakacyjne ośrodki dla dzieci i młodzieży.

Zobacz: spot http://www.youtube.com/watch?v=nxX36VgP3H8
Oraz film http://www.youtube.com/watch?v=AOh_ry_LNts

10 lipca o g.15.00 w Warszawie na Cyplu Czerniakowskim Klub Gaja organizuje happening „Wisła – królowa czy ściekowa?”.
11 lipca o godz.15.00 w Wiśle nad Wisłą w okolicach Palcu Hoffa i amfiteatru Klub Gaja zaprasza na happening „Wisło ojczyzno moja!” oraz na BIG JUMP.

W 2015 roku wchodzi w życie Ramowa Dyrektywa Wodna Unii Europejskiej.  Chcemy pokazać, że żyjące rzeki są bardzo potrzebne ludziom, zwierzętom i przyszłości naszej planety. - mówi Jacek Bożek prezes Klubu Gaja. Zwrócenie uwagi opinii publicznej na to, że niedobór wody jest jednym z najważniejszych wyzwań jakie przed nami stoją, jest sprawą kluczową. Każdy może mieć wpływ na tę sytuację, poprzez zmianę nawyków i oszczędzanie wody. Jednym z podstawowych warunków skutecznego rozwiązania problemu niedoboru wody i susz w perspektywie krótkoterminowej jest pełne wdrożenie Ramowej Dyrektywy Wodnej we wszystkich państwach członkowskich.

Big Jump w Polsce organizowany jest w ramach programu Klubu Gaja „Zaadoptuj rzekę”, który dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach pod Patronatem Ministra Środowiska.

 

big_jump_2010_plakat.jpg

W dniu dzisiejszym o godz. 15:00 koledzy z TPRIiG wchodząc do rzeki Iny łączyli się z innymi ludźmi którzy w ten sam sposób wyrazili swoje poparcie na znak wspólnej potrzeby czystego środowiska naturalnego. Woda czysta, klarowna i bardzo ciepła. Było bardzo przyjemnie pochlapać się w rzece gdy temperatura powietrza osiągała 35 C.

img_4516.jpg

Nasi Sponsorzy

Copyright © Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy 2022
Wdrożenie strony: Jacek Nadolny w oparciu o CMS Joomla

Strona zbudowana w oparciu o szablon
TFJ Green - Joomla 3 Templates