Towarzystwo Przyjaciół Rzek
Iny i Gowienicy

Realizacja Programu "Moje silne drzewo"

Grant ufundowała Firma Żywiec Zdrój S.A. Więcej na temat Konkursu: www.mojesilnedrzwo.pl”.
Podstawowym celem jest posadzenie nad uregulowanym odcinkiem Iny 1000 olch oraz 500 dębów.

Tak wygląda ogołocony z drzew uregulowany odcinek rzeki Iny na wysokości oczyszczalni ścieków w Goleniowie

bez_drzew_jak_na_patelni_af.jpg

W akcji sadzenia drzew aktywnie uczestniczy młodzież z Goleniowskiego Liceum Ogólnokształcącego.

dsc01889.jpg

Znaczenie drzew nad brzegami rzek jest ogromne. Naturalne, dzikie cieki charakteryzują się zwartym szpalerem drzew nad brzegami.

dzika_rzeka_artur_furdyna.jpg

Przede wszystkim korzenie drzew trwale stabilizują brzegi cieków, jako tanie, samo odtwarzalne „ochraniacze” przed erozją boczną. Jednocześnie każde z drzew działa jak mała oczyszczalnia ścieków, wysysając z wody mnóstwo składników mineralnych, często wprowadzonych do wód jako efekt działalności ludzkiej, w postaci nieoczyszczonych ścieków oraz nawozów. Kolejnym istotnym aspektem pozytywnego oddziaływania zadrzewień jest ograniczanie rozrostu makrofitów (rośliny- strzałka, trzcina pospolita) w korycie rzeki. 

zarastanie_iny1.jpg

Te rośliny( makrofity wodne) w bardzo istotnym stopniu ograniczają przepływ wód w korycie, a w okresie nie wegetacyjnym pogarszają jakość wód produktami swego rozkładu. Cień rzucany przez duże drzewa istotnie ogranicza możliwości rozwoju tych niepożądanych, w nadmiarze, roślin w korycie rzeki. Jednocześnie korzenie drzew takich jak olcha stanowią ważne siedlisko organizmów peryfitonowych- filtratorów, które w ogromnym stopniu oczyszczają wody z niesionej materii organicznej. To jeden z podstawowych czynników decydujących o stopniu samooczyszczania rzek! jest też inny plus drzew na brzegu rzek. To bezpieczeństwo. Sami  wiemy   jak trudno poruszać się po śliskich kamieniach lub  stromej skarpie. Brzegi rzeki są licznie odwiedzane przez  spacerowiczów, wędkarzy, ludzi śpieszących się do pracy, dlatego,  jeżeli pnie drzewa  komukolwiek, kto znajdzie się w wodzie Iny, pomogą wydostać się  z nurtu rzeki  to nasze  działanie będzie  nad wyraz celowe. Pnie drzew będą naturalnymi elementami infrastruktury zapewniającymi bezpieczeństwo w otoczeniu naszej rzeki.

W ramach działań uzgodnionych z Zachodniopomorskim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie i nadzorowanych przez specjalistów tej instytucji oraz Nadleśnictwa Goleniów wytypowano gatunki oraz sposób ich sadzenia, tak, by wzmocnić efekt umocnienia brzegów gabionami, przez „naturalne uzbrojenie skarp brzegowych powyżej gabionów, oraz ograniczyć zarastanie koryta.

Młodzież uczestnicząca w projekcie nadała posadzonym przez siebie drzewom imiona, co powinno przedłużyć efekt projektu na lata. Zapał z jakim młodzi mieszkańcy Goleniowa sadzili nad Iną drzewa dobrze rokuje na przyszłość. Drugim etapem projektu są lekcje w naturze, gdzie młodzież zapozna się ze znaczeniem dzikich rzek, jako zdrowszych i tańszych w utrzymaniu.

http://www.mojesilnedrzewo.pl/program/blog/Drzewanadrzekami/gallery.view/id/179

Artur Furdyna

Nasi Sponsorzy

Copyright © Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy 2024
Wdrożenie strony: Jacek Nadolny w oparciu o CMS Joomla

Strona zbudowana w oparciu o szablon
TFJ Green - Joomla 3 Templates