Towarzystwo Przyjaciół Rzek
Iny i Gowienicy

Witamy, Gościu
Username: Password: Zapamiętaj mnie
Sprawy naszego towarzystwa
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: OCEAN 2012

OCEAN 2012 10 lata 5 miesiąc temu #6539

  • Artur Furdyna
  • Artur Furdyna Avatar
  • Offline
  • Prezes TPRIiG
  • Posty: 1483
  • Thank you received: 179
  • Oklaski: 109
Wynik głosowania w Parlamencie Europejskim pomoże usprawnić zbieranie danych, kontrolę i egzekwowanie przepisów prawa w obszarze rybołówstwa

Oświadczenie koalicji OCEAN2012 po głosowaniu Parlamentu Europejskiego w sprawie nowego Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego

(STRASBURG, 23 października): W dniu dzisiejszym Parlament Europejski głosował nad propozycją dotyczącą Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EFMR). Łączna wartość funduszu na lata 2014 - 2020 roku wynosi 6,5 miliarda euro. Od właściwego wsparcia finansowego z EFMR zależy skuteczne wdrożenie ostatnio przyjętej reformy wspólnej polityki rybołówstwa(WPRyb), w tym położenie kresu nadmiernym połowom oraz odbudowa stad ryb.

Europarlamentarzyści poparli przesunięcie dodatkowych środków na zbieranie danych, kontrolę i egzekwowanie prawa, a także wzmocnienie przepisów nakazujących wstrzymanie środków finansowych w przypadku, kiedy państwa członkowskie nie przestrzegają zasad WPRyb. Równocześnie jednak przegłosowano też utrzymanie subsydiów na wymianę silników i na inne działania przyczyniające się do przełowienia.
„W lutym członkowie Parlamentu Europejskiego olbrzymią większością opowiedzieli się za zlikwidowaniem problemu przełowienia i za odbudową stad ryb. Zgodnie z głosowaniem w lutym, dzisiaj większość członków wszystkich politycznych ugrupowań Europarlamentu (w stosunku głosów 427 do 204) zagłosowała za wzmocnieniem wsparcia finansowego ze środków publicznych na rzecz odbudowy stad ryb, poprzez usprawnienie zbierania danych, kontroli i egzekwowania przepisów prawa. Odrzucono również propozycję przywrócenia unijnego wsparcia na budowę nowych jednostek połowowych” powiedziała Justyna Niewolewska, koordynatorka Koalicji OCEAN2012 w Polsce. „Niejako wbrew głosowaniu w lutym, europarlamentarzyści poparli działania, które zakłócą skuteczne wdrożenie ambitnej wspólnej polityki rybołówstwa, jak na przykład subsydia na wymianę silników, oraz tymczasowe wstrzymanie połowów.”

Subsydia rybackie mające na celu poprawę rentowności pojedynczych firm, nie służą dobru publicznemu, a wręcz przeciwnie, najczęściej skutkują jedynie nadmierną eksploatacją zasobów rybnych. Jednocześnie szereg państw członkowskich z trudnością radzi sobie z wywiązywaniem się z obowiązku zbierania danych, kontroli i egzekwowania prawa. Spełnienie tych zobowiązań jest absolutnie niezbędne do skutecznego zarządzania rybołówstwem i może dać ogromne korzyści społeczne.

„Dzisiejsze głosowanie stanowi bardzo dobitną wiadomość dla ministrów rybołówstwa UE, uświadamiając im, że muszą wzmocnić wsparcie dla zbierania danych, kontroli i egzekwowania prawa w nadchodzących negocjacjach pomiędzy Parlamentem i Radą w sprawie Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego.” dodał Markus Knigge doradca ds. polityki Koalicji OCEAN2012, i Pew Charitable Trusts “Członkowie Europarlamentu jasno powiedzieli, że nie chcą aby publiczne środki finansowe trafiały do tych, którzy łamią prawo”


Wkrótce Parlament i ministrowie rybołówstwa przystąpią do negocjacji w celu uzgodnienia ostatecznego kształtu EFMR. Dyskusje mają rozpocząć się w listopadzie.

OCEAN2012 to koalicja organizacji zmierzających do wprowadzenia takich zmian w europejskiej Wspólnej Polityce Rybołówstwa, które położą kres nadmiernym połowom, niszczycielskim praktykom połowów i umożliwią sprawiedliwe i równomierne korzystanie ze zdrowych zasobów ryb.

OCEAN2012 została zainicjowana i jest koordynowana przez Pew Environment Group, będącą agencją ds. ochrony przyrody fundacji Pew Charitable Trusts, organizacji pozarządowej mającej na celu położenie kresu nadmiernym połowom ryb w oceanach świata. W skład grupy sterującej OCEAN2012 wchodzą Coalition for Fair Fisheries Arrangements, Ecologistas en Acción, The Fisheries Secretariat, nef (new economics foundation), the Pew Environment Group oraz Seas At Risk.

OCEAN2012: www.ocean2012.eu, facebook.com/ocean2012polska

Polscy członkowie koalicji OCEAN2012:

- Fundacja Nasza Ziemia
- Klub Gaja
- Zielony Instytut
- Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków
- Klub Przyrodników
- Stowarzyszenie ekologiczne EKO-Unia
- Klub Przyrodników
- Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Iny i Gowienicy
- Fundacja z Naszej Strony
- Fundacja Sprzątanie Świata – Polska
- Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Łeby
- Fundacja Aquarius
Ostatnio zmieniany: 10 lata 5 miesiąc temu przez Artur Furdyna.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

OCEAN 2012 10 lata 4 miesiąc temu #6636

  • Artur Furdyna
  • Artur Furdyna Avatar
  • Offline
  • Prezes TPRIiG
  • Posty: 1483
  • Thank you received: 179
  • Oklaski: 109
Głębie morskie (ang. deep sea) to przestrzeń morska położona poniżej 200 m głębokości. Stanowią one największy i najmniej poznany ekosystem na naszej planecie. Organizmy je zamieszkujące są wysoko wyspecjalizowane (m.in. do życia w warunkach wysokiego ciśnienia i ciemności) oraz charakteryzują się powolnym wzrostem i późnym okresem dojrzewania. Sprawia to że są one szczególnie wrażliwe na presję połowową (stada ryb potrzebują dużo więcej czasu aby się odbudować). Stosowanie nieselektywnych praktyk połowowych: trałowania dennego i dennych sieci skrzelowych, które niszczą dno morskie i generują bardzo duży przyłów gatunków nie będących celem połowu, sprawia że tracimy prawdziwe skarby – gatunki o których biologii niewiele wiemy. Ponadto podczas trałowania dennego niszczone są takie cenne siedliska jak ogrody gąbek i zimnowodne rafy koralowe, co doprowadza do spadku różnorodności biologicznej. To dlatego najważniejszym celem kampanii prowadzonej przez Deep Sea Conservation Coalition jest wyeliminowanie tych najbardziej szkodliwych praktyk połowowych.

Są dwa proste sposoby aby pomóc w tej sprawie:

- podpisać i rozpowszechnić petycję: www.avaaz.org/en/petition/Leaders_of_the..._deep_ocean/?tPAjFdb

- wysyłać do Europosłów wiadomości poprzez Twitter www.savethehighseas.org/EU/twitter.cfm

Więcej informacji na temat tej kampanii znajdziecie na stronie Deep Sea Conservation Coalition www.savethehighseas.org/

Będziemy bardzo wdzięczni za wsparcie tej inicjatywy,

Dobrego Wieczoru,

Justyna Niewolewska
OCEAN2012 Polska
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

Nasi Sponsorzy

Copyright © Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy 2024
Wdrożenie strony: Jacek Nadolny w oparciu o CMS Joomla

Strona zbudowana w oparciu o szablon
TFJ Green - Joomla 3 Templates