Towarzystwo Przyjaciół Rzek
Iny i Gowienicy

Witamy, Gościu
Username: Password: Zapamiętaj mnie
Sprawy naszego towarzystwa
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Zmiany w Prawie proponowane przez posłów

Zmiany w Prawie proponowane przez posłów 8 lata 4 miesiąc temu #7877

  • Artur Furdyna
  • Artur Furdyna Avatar
  • Offline
  • Prezes TPRIiG
  • Posty: 1483
  • Thank you received: 179
  • Oklaski: 109
Jak informuje Klub Przyrodników, posłowie złożyli projekty zmian w ustawach, które dotykają naszej sfery aktywności... Niestety, nie będziemy mogli nawet się wypowiedzieć na etapie konsultacji. Wyjaśnienie czemu, na dole informacji:
7 grudnia 2015 r. grupa posłów reprezentowana przez Annę Paluch PIS złożyła w sejmie projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo Wodne:

www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/druk.xsp?docum...4035C1257F18002B512D

Projekt zakłada zniesienie obowiązku uwzględniania map zagrożenia powodziowego w planach zagospodarowania przestrzennego oraz decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, przewidując tylko fakultatywną możliwość uwzględniania tych informacji, tj. dając gminom swobodę w tym zakresie. Wprowadzony w 2011 r., w ramach transpozycji dyrektywy powodziowej UE przepis obligatoryjnie zobowiązujący gminy do uwzględniania zagrożenia powodziowego w planowaniu przestrzennym – blokujący możliwość lokalizacji nowych inwestycji i nowej zabudowy w miejscach, gdzie byłaby narażona na powódź - był dotąd uważany za podstawowe i kluczowe osiągnięcie na drodze do właściwego zarzadzania ryzykiem powodziowym w Polsce.

Projekt ustawy zakłada także zastąpienie pozwoleń wodnoprawnych w niektórych przypadkach zgłoszeniami (m. in. pomosty do 25 m długości, wykonanie kąpieliska, kopanie stawów zasilanych wodami gruntowymi do 500m2 powierzchni i 2 m głębokości, odprowadzanie wód z wykopów budowlanych). Termin ustanowienia planów utrzymywania wód ma być przedłużony do 1 stycznia 2017 r.

Oprócz tego projekt zawiera (zasadną) część transponującą nowe europejskie przepisy o substancjach priorytetowych oraz o ochronie wód podziemnych (dyrektywa 2013/39/WE i 2014/80/UE).







7 grudnia 2015 r. grupa posłów reprezentowana przez Annę Paluch PIS złożyła w sejmie projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo Ochrony Środowiska:

www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/druk.xsp?docum...8A8AC1257F18002B513B

Projekt zakłada przedłużone odroczenie gminom opłat karnych za bezprawne odprowadzanie ścieków, w przypadku przeciągającej się budowy lub modernizacji oczyszczalni ścieków, a także umorzenie kar należnych od gmin, które zrealizowały inwestycje w oczyszczalnie do 2015 r.







9 grudnia 2015 r. grupa posłów reprezentowana przez Dariusza Bąka złożyła w sejmie projekt ustawy o zmianie ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw:

www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/druk.xsp?docum...ECFCC1257F18002B5114

Projekt (który miałby wejść w życie już 23 grudnia 2015 r.) zmienia ustawę zmieniającą z 9 października, w ten sposób że zakłada odsunięcie do 1 stycznia 2017 r. uchylenia niezgodnego z prawem UE art. 52a ustawy o ochronie przyrody. Art. 52a zezwala leśnikom, w pewnych warunkach, na niestosowanie się w gospodarce leśnej do przepisów o ochronie gatunkowej zwierząt. Budził on sprzeciw Komisji Europejskiej. Jego uchylenie miało wejść w życie 24 grudnia 2015 r., a po tym terminie leśnicy mieli, w przypadku konieczności odstępstw od ochrony gatunkowej, uzyskiwać zezwolenia RDOS lub GDOŚ, tak jak wszyscy inni.

Zdaniem posłów proponujących odłożenie o ponad rok uchylenia art. 52a, „nagłe zastosowanie przyjętych w ustawie rozwiązań mogłoby spowodować sparaliżowanie racjonalnej gospodarki leśnej i ochrony przyrody w lasach, czego skutkiem mogłoby być zaprzestanie zaopatrzenia w surowiec drzewny przedsiębiorców drzewnych oraz poważne ograniczenie zatrudnienia zakładów usług leśnych tj. zwiększenie bezrobocia na obszarach wiejskich. Zastosowanie nowego trybu postępowania wymagać będzie ponadto nowelizacji rozporządzenia ministra właściwego do spraw środowiska w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt”.

Do projektu załączona jest opinia Kancelarii Sejmu, stwierdzająca że jest on niezgodny z prawem Unii Europejskiej.









Wszystkie te projekty zostały złożone jako tzw. projekty poselskie, co m. in spowoduje, że będą rozpatrywane bez konsultacji wewnątrzresortowych, międzyresortowych ani społecznych.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Zmiany w Prawie proponowane przez posłów 8 lata 4 miesiąc temu #7878

No!
To tak jakby ktoś myślał, że nie może być gorzej w sprawach wodno-przyrodniczych. To zapowiedź, że organizacje ekologiczne będą miały g* do powiedzenia. Z resztą cały styl polityki nowego rządu tak wygląda - tylko prezes decyduje :D
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mariusz Sulima

Zmiany w Prawie proponowane przez posłów 8 lata 4 miesiąc temu #7879

  • Artur Furdyna
  • Artur Furdyna Avatar
  • Offline
  • Prezes TPRIiG
  • Posty: 1483
  • Thank you received: 179
  • Oklaski: 109
Kolejna porcja informacji prawnych, tym razem z KE dzięki Klubowi Przyrodników

4 grudnia 2015 r. Komisja Europejska wraz z Komitetem Ekspertów (reprezentującym państwa członkowskie) przyjęły w tzw. procedurze uzgadniania, pierwszą „listę inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie dla Unii Europejskiej”, zawierającą 37 gatunków.



Lista ta jest aktem wykonawczym do unijnego rozporządzenia 1143/2014 z 22 października 2014 r. w sprawie działań zapobiegawczych i zaradczych w odniesieniu do wprowadzania i rozprzestrzeniania inwazyjnych gatunków obcych. Rozporządzenie to, a tym samym przyjęta lista, obowiązuje bezpośrednio i wprost we wszystkich państwach członkowskich UE, bez konieczności transpozycji. Tekst rozporządzenia na:

eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX%3A32014R1143

Zgodnie z rozporządzeniem, wobec gatunków ujętych na liście, w całej UE stosuje się zakaz przywozu, przetrzymywania, hodowania, obrotu, rozmnażania i uwalniania do środowiska, z możliwością stosowania indywidulanych odstępstw w obiektach izolowanych w celu badan naukowych lub ochrony ex situ lub ewentualnie produkcji preparatów medycznych. W ciągu 18 miesięcy wszystkie państwa UE są obowiązane przedstawić analizę dróg przemieszczania się i rozprzestrzeniania się tych gatunków na swoim terytorium, a w ciągu 3 lat – plan zapobiegania. W ciągu 18 miesięcy państwa członkowskie są obowiązane ustanowić system nadzoru i szybkiego wykrywania stanowisk tych gatunków, w zasadzie będąc zobowiązane do podjęcia w ciągu 3 miesięcy j eliminacji gatunku, który się w danym państwie nowo pojawi. W ciągu 18 miesięcy państwa członkowskie są obowiązane wprowadzić skuteczne środki zaradcze (w tym zwalczanie gatunku lub renaturyzację ekosystemów) wobec tych inwazyjnych gatunków obcych ujętych w wykazie, które rozprzestrzeniły się na szeroką skalę na ich terytoriach, aby zminimalizować ich oddziaływanie na różnorodność biologiczną, powiązane usługi ekosystemowe oraz, w stosownych przypadkach, na zdrowie ludzkie lub na gospodarkę.



Nieoficjalne teksty przyjętych 4 grudnia dokumentów zamieszczono w Comitology Register Komisji Europejskiej. Zostaną one opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE i wejdą w życie po 20 dniach (prawdopodobnie w styczniu).



Ogłoszona lista wzbudziła duże kontrowersje. W opinii wielu ekspertów jest ona zdecydowanie zbyt mało ambitna i zbyt krótka. Komisja wyjaśnia jednak, że jest to raczej prowizorium wynikające z faktu, że tylko dla tych gatunków ukończono „analizy ryzyka”, a w miarę prac lista będzie wydłużana. Pierwsze takie uzupełnienie przewidywane jest pod koniec 2016 r. Kształt listy jest też przedmiotem politycznych dyskusji, np. co do ujęcia na niej gatunków o znaczeniu gospodarczym, np. norki amerykańskiej.







Przyjęta lista zawiera następujące gatunki:



Baccharis halimifolia L. - północnoamerykański krzew z rodziny złożonych,

Cabomba caroliniana Gray – kabomba kalifornijska, amerykańska roślina wodna, częsta w akwariach,

Callosciurus erythraeus Pallas – wiewiórka rdzawobrzucha, gat. pochodzenia azjatyckiego,

Corvus splendens Viellot – wrona orientalna, pochodzenia indyjskiego,

Eichhornia crassipes (Martius) Solms – “hiacynt wodny” (eichornia gruboogonkowa), pochodzenia amazońskiego,

Eriocheir sinensis H. Milne Edwards – krab wełnistoszczypcy, pochodzący z Pacyfiku, występuje w Zalewie Szczecińskim

Heracleum persicum Fischer – barszcz perski, pochodzenia irańskiego,

Heracleum sosnowskyi Mandenova – barszcz Sosnkowskiego, pochodzenia kaukaskiego,
warto nauczyć się rozróżniać te rośliny, by nie niszczyć chronionego arcydzięgla

Herpestes javanicus É. Geoffroy Saint-Hilaire – mangusta mała, ssak pochodzenia południowazjatyckiego,

Hydrocotyle ranunculoides L. f. – wąkrota jaskrowata, pochodzenia amerykańskiego lub afrykańskiego,

Lagarosiphon major (Ridley) Moss – “moczarka kędzierzawa”, lagarosyfon wielki, afrykańska roślina wodna

Lithobates (Rana) catesbeianus Shaw – żaba rycząca, żaba-byk, pochodzenia północnoamerykańskiego,

Ludwigia grandiflora (Michx.) Greuter & Burdet – “pierwiosnka wodna”, ludwigia wielkokwiatowa – amerykańska roślina wodno-brzegowa z rodz. wiesiołkowatych,

Ludwigia peploides (Kunth) P.H. Raven – amerykańska roślina wodno-brzegowa z rodz. wiesiołkowatych,

Lysichiton americanus Hultén and St. John – tulejnik amerykański z rodz. obrazkowatych, pochodz. z Ameryki pn.

Muntiacus reevesi Ogilby – mundżak chiński, azjatycki ssak jeleniowaty,

Myocastor coypus Molina – nutria amerykańska,

Myriophyllum aquaticum (Vell.) Verdc. – wywłócznik brazylijski, południowoamerykańska roślina wodna,

Nasua nasua L. – ostronos, amerykański ssak z rodz. szopowatych

Orconectes limosus Rafinesque – rak pręgowany, północnoamerykański,


Orconectes virilis Hagen – rak, gat. północnoamerykański,

Oxyura jamaicensis Gmelin – sterniczka jamajska, ptak pochodzenia północnoamerykańskiego,

Pacifastacus leniusculus Dana – rak sygnałowy, pochodzenia północnoamerykańskiego,

Parthenium hysterophorus L. – południowo- i środkowamerykanska roślina z rozdz. złożonych,

Perccottus glenii Dybowski, - trawianka, ryba z Azji i dorzecza Amuru,


Persicaria perfoliata (L.) H. Gross – ozdobny rdestowiec – pnącze pochodzenia azjatyckiego,
Procambarus clarkii Girard – rak luizjański, pochodzenia północnoamerykanskiego,


Procambarus fallax (Hagen) f. Virginalis – rak marmurkowy, pochodzenia północnoamerykanskiego,

Procyon lotor L. – szop pracz, ssak pochodzenia północnoamerykanskiego,

Pseudorasbora parva Temminck & Schlegel – czebaczek amurski, ryba pochodzenia azjatyckiego,

Pueraria montana (Lour.) Merr. var. lobata (Willd.) – ołownik łatkowaty, azjatycka roslina z rodz. motylkowatych,
Sciurus carolinensis Gmelin – wiewiórka kalifornijska, pochodzenia północnoamerykańskiego,

Sciurus niger Linnaeus – wiewiórka czarna, pochodzenia północnoamerykańskiego,

Tamias sibiricus Laxmann – burnduk syberyjski, pochodzneia syberyjskiego,

Threskiornis aethiopicus Latham – ibis czczony, ptak pochodzenia afrykańskiego,

Trachemys scripta Schoepff – zółwie ozdobne (w tym żółtobrzuchy, czerwonolicy), pochodzenia amerykańskiego,

Vespa velutina nigrithorax de Buysson – osa pochodząca z Chin.
Ostatnio zmieniany: 8 lata 4 miesiąc temu przez Artur Furdyna.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
  • Strona:
  • 1

Nasi Sponsorzy

Copyright © Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy 2024
Wdrożenie strony: Jacek Nadolny w oparciu o CMS Joomla

Strona zbudowana w oparciu o szablon
TFJ Green - Joomla 3 Templates