Towarzystwo Przyjaciół Rzek
Iny i Gowienicy

Witamy, Gościu
Username: Password: Zapamiętaj mnie
Informacje znad rzek, ale nie o połowach
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Okres ochronny węgorza

Okres ochronny węgorza 13 lata 10 miesiąc temu #2671

  • Łukasz Filipek
  • Łukasz Filipek Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 56
  • Thank you received: 1
  • Oklaski: 1
Witam
Mimo, że węgorze łowi się na rosówki i martwe rybki, a nie na spinning i muchę, które to metody królują na tym forum warto znać okresy i wymiary ochronne wszystkich ryb występujących w naszych wodach. Nie wiem czy wszyscy wiedzą, ale wprowadzono okres ochronny węgorza od 15 czerwca do 15 lipca na wszystkich wodach (śródlądowe i morskie) oraz podwyższono wymiar ochronny do 50cm.
Ochrona i większy wymiar był zdecydowanie potrzebny, ale czy okres ochronny powinien dotyczyć wędkarstwa? Moim zdaniem NIE, wędkarz i tak ma krótki sezon i łowi bardzo mało tej ryby. Ja w tym roku na kilkanaście wypraw złowiłem 2 wymiarowe węgorze. Uważam, że zakaz połowu powinien dotyczyć tylko rybaków i dodatkowo powinni mieć limit połowowy. Bo co z tego, że miesiąc nie będą łowić skoro później nałowią z nadwyżką. Dodatkowo powinna zostać drastycznie obniżona liczba kormoranów, które w 2005r tylko na Zalewie Wiślanym wyłowiły 30 ton węgorzy!!! Czyżby wędkarze wyłowili więcej???
Jakie jest Wasze zdanie i czy też lubicie zasiadki węgorzowe?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

O:Okres ochronny węgorza 13 lata 10 miesiąc temu #2672

  • Krzysztof Kłos
  • Krzysztof Kłos Avatar
Moje zdanie jest takie:
Węgorza lowimy w sumie od czerwca ale na 10 wypraw łapiemy jednego, może dwa lub wcale, nie jest to ryba która zeruje jak głupia i nie wyłowimy jej całe wiadro, ostatnio razem ze znajomymi pojechaliśmy zobaczyć na nocke czy jakas ryba sie rusza, w sumie na 8 czy 9 wędek nie było ani jednego brania węgorza, sama biała drobna ryba. Ostatnim razem na jeziorze w 3 osoby również nie było żadnego brania. w tym sezonie udało mi się złapać dwie sztuki 1,10kg i 0,89kg a wypraw nocnych zaliczyłem już 7. Bardziej jeździmy pogadać i pośmiać się w nocy przy ognisku niż z zamiarem wyłapania tej ryby. Oczywiście zakaz powinien dotyczyć rybaków a nie wędkarzy.

pozdrawiam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

O:Okres ochronny węgorza 13 lata 10 miesiąc temu #2673

  • Łukasz Filipek
  • Łukasz Filipek Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 56
  • Thank you received: 1
  • Oklaski: 1
Tym bardziej denerwuje, że to będzie zupełnie martwy przepis jeżeli chodzi o wędkarzy. Oczywiście ci etyczni przeczekają ten miesiąc, ale większość będzie łapała w najlepsze bo nawet jak się złowi węgorza to schowanie go zajmuje jakieś 5 minut razem z holem. A trafić jednocześnie węgorza i kontrole to już trzeba mieć szczęście porównywalne z 6 w totolotka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

O:Okres ochronny węgorza 13 lata 10 miesiąc temu #2674

  • Krzysztof Kłos
  • Krzysztof Kłos Avatar
Musimy zacząć od jednej rzeczy, kontroli na jeziorach nigdy nie widziałem, ostatnio sam interweniowałem kiedy na jeziorze "X" dwoch panow w najlepsze łapali na 8 kijów czyli 4 na głowę, oczywiście po krótkiej rozmowie panowie przestali lapać i schowali nadmiar wędek do auta i resztę nocy łapali na 2 kije ( byłem na pomoście niedaleko więc widziałem ). o co zakazu to napewno będzie martwy. Z drugiej strony nie rozumiem jednej rzeczy, są chętni ludzie ktorzy chcieliby dostać się do szeregów SSR, a panowie którzy zajmują się "rekrutacja" do SSR twierdzą że jest nadmiar i nie ma pieniędzy na SSR , myślę że sama nazwa SPOŁECZNA s.r. mówi za siebie "społeczna". A z tą 6 w totolotka przyznaję tobie rację. Płacimy opłatę 250zł a ciągle nowe zakazy, niedługo bardziej opłacalne będzie kupowanie jednodniowych kart.
Mam nadzieje, że z czasem dużo się zmieni.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

O:Okres ochronny węgorza 13 lata 10 miesiąc temu #2675

  • Adam Ratajczyk
  • Adam Ratajczyk Avatar
Witam.
Koledzy ja też uważam że to jest bzdurny przepis z tego względu że wędkarz przy dużym szczęściu łowi jednego dwa węgorze na trzy cztery albo i więcej wyjazdów!! sam w tamtym roku na około piętnaście zasiadek nie złowiłem żadnego węgorza i wiecie co wcale jakoś mnie to nie zraziło do nocnego wędkowania dlatego że wieczór spędzony nad wodą te wszystkie rybki pokazujące się na powierzchni przy zachodzie słońca całe to obcowanie z przyrodą do tego dobre towarzystwo i naprawdę jest to coś wspaniałego!!:woohoo: ostatnio wybraliśmy się z Krzyśkiem T omkiem i dwoma innymi kolegami na nockę wiało niesamowicie zimno i wogóle pogoda mało przyjemna a my siedzieliśmy do 4 czy 5 rano i było naprawdę zaje.... wracając do sprawy jeżeli tak przepis ma istnieć to przede wszystkim trzeba zacząć od rybaków którzy nagminnie łamią prawo i przeławiają łowiska!! sum ma okres ochronny do 30 czerwca a tydzień temu byłem z kumplem w dąbiu u rybaków i myślicie że nie mieli sumów??? takich między 5 -10 kg naliczyłem 8 sztuk:S !!! i powiedzcie po co wprowadzać zakazy i nakazy jak nawet jeżeli wszyscy wędkarze będą się do tego dostosowywać i nawet jeżeli wszyscy wędkarze będą no killowcami to i tak w większości naszych wód nie będzie ryby z powodu rybaków którzy mają się chyba za bogów naszych wód i że im wszystko się należy. druga sprawa to często spotykani w naszym kraju wędkarze mięsiarze którzy i tak nie będą się stosowali do zakazu!! taki mięsiarz jedzie na nockę z 5 wędkami i 10 hakami i bierze wszystko co zahaczy się na wędce jak nie dla kotka to dla kaczuszki swinki itp itd. a tak naprawdę to wszystko na patele albo w ocet!!! a wiecie czemu to tak u nas wygląda? tak jak już Krzysiek wspomniał BRAK KONTROLI!!! Ja wędkuję od jakiś 8-10 lat i nie byłem jeszcze kontrolowany!!! chcąc wstąpić do SSR w naszym kole okoń odesłali mnie z kwitkiem twierdząc że jest nadmiar SSR-ów i nie potrzebują więcej!! to gdzie są te kontrole?? nie wspomnę o PSR bo wszyscy chyba wiedzą że to wogóle jakaś paranoja i martwa instytucja!!!
podsumowując jeżeli TE ŚMIESZNE PZW chce działać w kierunku ochrony i rybności naszych rzek i jezior to po pierwsze musi zmienić swoje podejście do kontroli a po drugie zabrać się i za PSR i za rybaków którzy są panami naszych wód!!
Ostatnio zmieniany: 13 lata 10 miesiąc temu przez Adam Ratajczyk.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

O:Okres ochronny węgorza 13 lata 10 miesiąc temu #2676

  • Krzysztof Kłos
  • Krzysztof Kłos Avatar
Adam ciebie odesłali z kwitkiem, a ja czekam na blache już nie wspomnę ile... ciekawe czy w ogóle ją dostane. Ostatnio spotkałem znajomego który chwalił się że jest w SSr od 8 miesięcy, zapytałem co przez ten czas zrobił, jakas kontrola itp. odpowiedz padła "nie, koles mi zalatwił blache " - oby więcej takich SSR ( kolega 150cm wzrostu i nie całe 50 kg wagi ) - oczywiście nie mam nic przeciwko osobom o takiej posturze ale wyobraźcie sobie ze jestescie kłusolami i np. smiecicie lub łapiecie szczupakki 15cm, podchodzi do was strażnik i zwraca tylko uwagę. Nie oszukujmy ale zabili by go smiechem. A zanim zadzwonił by po policje lub po straż rybacka dawno siedzili by juz w domu.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
  • Strona:
  • 1
  • 2

Nasi Sponsorzy

Copyright © Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy 2024
Wdrożenie strony: Jacek Nadolny w oparciu o CMS Joomla

Strona zbudowana w oparciu o szablon
TFJ Green - Joomla 3 Templates