Towarzystwo Przyjaciół Rzek
Iny i Gowienicy

Witamy, Gościu
Username: Password: Zapamiętaj mnie
Informacje znad rzek, ale nie o połowach

TEMAT: Tarło 2014 - kosmetyka głównych tarlisk

Tarło 2014 - kosmetyka głównych tarlisk 9 lata 4 miesiąc temu #7416

Pal sześć przeplawka. I tak jest do poprawienia ponieważ już sama jej wadliwa konstrukcja ogranicza migrację ryb. Bardziej niepokoi mnie boczne podpiętrzenie kamieniami koryta rzeki. Komuś się chciało usypać taką tamę i wnioskuję, że nie byli to milośnicy ryb łososiowatych. Łatwiej wyjąć pniak ze szczeliny niż podnosić lustro dolnej wody tworząc idealne miejsce nie do migracji a do klusownictwa.
Grzegorz szkoda, że ograniczyłeś się tylko do zdjęcia i nie wyjąłeś tego pniaka.
„Nie ma granic tego, co można osiągnąć, jeśli się nie dba komu zostanie przypisana zasługa”
Ostatnio zmieniany: 9 lata 4 miesiąc temu przez Krzysztof Filocha.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Tarło 2014 - kosmetyka głównych tarlisk 9 lata 4 miesiąc temu #7417

  • Artur Furdyna
  • Artur Furdyna Avatar
  • Offline
  • Prezes TPRIiG
  • Posty: 1483
  • Thank you received: 179
  • Oklaski: 109
Dzięki Grzegorz za odwiedziny tego miejsca. Trudno powiedzieć, jak długo ten kołek tam tkwi, gdyż koledzy niedawno wizytowali to miejsce i niczego takiego nie zgłaszali.... ale z drugiej strony głównie objeżdżają tarliska, więc gdy zauważyli, że woda płynie, mogli na samą przepławkę nie wchodzić....
Jak napisał Krzysiek, ta, podobnie jak kilka innych przepławek, wymagają dość istotnych poprawek..... a zgodnie z najnowszą wiedzą, to w tym miejscu powinna być po prostu rampa denna.... jeśli ten jaz do czegoś w ogóle, poza "miejscem do utrzymania", jeszcze służy....
Natomiast nie podzielam Krzyśku Twego niepokoju o ułatwienie kłusownictwa.... bez podpiętrzenia na pewno było dużo łatwiejsze, a w tym układzie ryby mają nieckę wypadową i mogą ten g...y jaz pokonać.....
Od miesiąca ponad ZZMIUW umawia się na objazd przepławek pod kątem koniecznych poprawek, ale jakoś cały czas nie mają czasu..... chyba dopiero jak ktoś z firmy audytorskiej LIFE zechce przyjechać, to się czas znajdzie....
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Tarło 2014 - kosmetyka głównych tarlisk 9 lata 4 miesiąc temu #7418

Artur masz prawo nie podzielać mojego zdania. Niestety przemawia za nim wiedza którą zdobyłem w czasie wieloletnich obserwacji zachowania ryb w tak sztucznie stworzonych warunkach. Mam na myśli przepławkę na jazie głównym w Stargardzie gdzie takie podpiętrzenia i baseny robiliśmy z kolegami w latach dziewięćdziesiątych. Oraz nie starą konstrukcję ułatwiająca migrację ryb na węźle wodnym Strachocinie. Nie będę opisywal technik wyłapywania i przerzucania przez nas tarlaków w tych przypadkach. Znasz tamto miejsce i wiesz jaka jest na nim różnica pomiędzy wodą dolną i górną oraz zdajesz sobie sprawę z głębokości jakiej ryba potrzebuje do wybicia się aby pokonać ten próg.
Dochodzi do tego narzut kamienny tuż przy spadzie co utrudnia rozpędzenie się tarlaka na tej plyciźnie.Podczas małych przeplywów i minimalnej grubości warstwy przelewającej się wody pokonanie tej przeszkody jest teraz niemożliwe dla większości ryb a tych dużych szczególnie.
Dodam , że trocie wpływając z totalnej plycizny w to miejsce , czują się złudnie bezpieczne i zatrzymują w basenie czekając na większą wodę.
I to są niepodważalne fakty. Te ryby poprostu tak się w podobnych warunkach zachowują czy byśmy tego chcieli czy nie.
„Nie ma granic tego, co można osiągnąć, jeśli się nie dba komu zostanie przypisana zasługa”
Ostatnio zmieniany: 9 lata 4 miesiąc temu przez Krzysztof Filocha.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Tarło 2014 - kosmetyka głównych tarlisk 9 lata 4 miesiąc temu #7419

  • Artur Furdyna
  • Artur Furdyna Avatar
  • Offline
  • Prezes TPRIiG
  • Posty: 1483
  • Thank you received: 179
  • Oklaski: 109
Nie będę się spierał... wysłałem Ci priv w tej sprawie...
Natomiast wracając do tematu wskazanego przez Grzegorza, to ktoś, kto się tak namęczył, dokonał także dość znacznego zniszczenia ubezpieczenia brzegów.... i większa woda może ten cały grajdoł zamienić dość szybko w całkiem inny układ.... trzeba zgłosić ZZMIUW, niech naprawiają....
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysztof Filocha

Tarło 2014 - kosmetyka głównych tarlisk 9 lata 4 miesiąc temu #7420

  • Grzegorz Niznik
  • Grzegorz Niznik Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 153
  • Thank you received: 13
  • Oklaski: 3
Krzysztof Inny napisał:
Grzegorz szkoda, że ograniczyłeś się tylko do zdjęcia i nie wyjąłeś tego pniaka.
Krzysztofie,przepławka jest w sasiedztwie lesniczówki ,wolałem sam jako "nieupoważniony" tego nie robić :) ale nastepnym razem...choc biorac pod uwage dolne wejscie ciezko aby cos tam chciało przewędrować.
Artur,takie miejsce odwiedzic w czasie pracy..sam miód ..pospiech uniemożliwił mi niestety dłuższy spacer :(
p.s.
w około tej budowli było sporo kamieni(w lisciach obok przepławki równomiernie ułożone)uznałem to za umocnienie brzegów ,chyba nie zostały raczej wyciągnięte z wody?
Ostatnio zmieniany: 9 lata 4 miesiąc temu przez Grzegorz Niznik.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Tarło 2014 - kosmetyka głównych tarlisk 9 lata 4 miesiąc temu #7421

Grzegorz, do wyciągnięcia takiej zawady z przepławki nie musisz mieć żadnych uprawnień ani upoważnień. Jak jesteś z tamtych stron, to przydałbyś się w okresie jesiennym (nie koniecznie do siedzenia wieczorem w krzakach)....
Co do tej i wielu innych przepławek, przy tym beznadziejnie niskim stanie wody jaki jest tej jesieni i tak są one zupełnie nieskuteczne. W niektórych miejscach trzeba by chyba cały nurt puścić przepławką, może wtedy ryby miały by ochotę iść dalej. Mnie najbardziej cieszy ta w Świętym, reszta w tym roku ma bardzo małe znaczenie dla troci.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nasi Sponsorzy

Copyright © Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy 2024
Wdrożenie strony: Jacek Nadolny w oparciu o CMS Joomla

Strona zbudowana w oparciu o szablon
TFJ Green - Joomla 3 Templates