Towarzystwo Przyjaciół Rzek
Iny i Gowienicy

Witamy, Gościu
Username: Password: Zapamiętaj mnie
Informacje znad rzek, ale nie o połowach
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Prośba o pomoc - obserwacje minogów

Prośba o pomoc - obserwacje minogów 9 lata 5 miesiąc temu #7373

  • Artur Furdyna
  • Artur Furdyna Avatar
  • Offline
  • Prezes TPRIiG
  • Posty: 1483
  • Thank you received: 179
  • Oklaski: 109
Znajomy naukowiec zwrócił się do nas z poniżej zapisaną prośbą. W związku z dość częstymi obserwacjami tych zwierząt w naszych wodach nie powinno być problemu z dostarczeniem mu nieco szczegółów od nas.
Witajcie,
Od pewnego czasu RDOŚ (również Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska) interesuje się tematem minogów. Informacja taka dotarła do mnie z prośbą o rozpoznanie tematu w środowisku wędkarskim. Chodzi o miejsca występowania/bytowania/rozrodu dwuśrodowiskowych minogów, migrujących pomiędzy morzem a śródlądziem (minoga rzecznego i minoga morskiego). Wiem, że wielu z Was jeździ po różnych ciekawych rzekach i rzeczkach różnej maści w których przynajmniej jeden z wyżej wymienionych gatunków może występować.
Podczas częstych wypraw na nasze rzeki udaje się nam często zaobserwować ciekawe zjawiska, które trudno dostrzec podczas nawet długiego cyklu badań. Ktoś w końcu docenił ten fakt. Jest okazja by mieć swój wkład w przygotowaniu opracowania odnośnie zasięgu występowania minoga rzecznego oraz minoga morskiego, typowania oraz ochrony ich siedlisk w przyszłości.
Będę wdzięczny za każdą informację dotyczącą obserwacji własnych czy zasłyszanych. Mile widziana jest też dokumentacja fotograficzna. Proszę potraktujcie temat poważnie, bo ochrona siedlisk minoga, to również ochrona naszych rzek, między innymi przed kolejnymi melioracjami! Informacje jednak muszą być wiarygodne.
Pozdrawiam serdecznie
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Prośba o pomoc - obserwacje minogów 9 lata 4 miesiąc temu #7426

  • Mirek Kołodziej
  • Mirek Kołodziej Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 21
  • Thank you received: 17
  • Oklaski: 0
Witam !
Jeżeli chodzi o występowanie minogów to widywałem je w Wołczenicy oraz Wołczy, był to okres czerwiec-lipiec z tego co pamiętam. Rybki zauważyłem na tarliskach pstrągów, czyli żwir, kamienie. Rybki, były przyczepione pyskami do kamieni, były to dosyć spore skupiska ryb. Podejrzewam, że to było tarło :) !
Pozdr. Mirek K.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Artur Furdyna

Prośba o pomoc - obserwacje minogów 9 lata 4 miesiąc temu #7430

  • Artur Furdyna
  • Artur Furdyna Avatar
  • Offline
  • Prezes TPRIiG
  • Posty: 1483
  • Thank you received: 179
  • Oklaski: 109
To ten obszar, który dzięki Pańskiej i pana Tomka interwencji rozpatruje teraz RDOŚ w związku ze szkodą w środowisku?
W OT Kamień Pomorski pracownik stwierdził, że "Wołczenica to bardzo groźna i kapryśna rzeka i musieli coś z tym zrobić, bo wiosną TEGO ROKU Kozielice były zalane..."
Najwyraźniej ludziom niektórym w ZZMIUW wydaje się, że wszyscy wokół to totalni idioci i można im wcisnąć byle kit, aby mieć "podstawę" do przerobu kasy.....
Myślę, że przedstawiciele RDOŚ nie byli zachwyceni, że tak ich zbyto...
Ostatnio zmieniany: 9 lata 4 miesiąc temu przez Artur Furdyna.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Prośba o pomoc - obserwacje minogów 9 lata 4 miesiąc temu #7432

  • Mirek Kołodziej
  • Mirek Kołodziej Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 21
  • Thank you received: 17
  • Oklaski: 0
Tak, Panie Arturze to ten obszar :) ! Fakt na wiosnę, przy obfitej pokrywie śnieżnej i gwałtownych roztopach, Wołczenica potrafi rozlać się na okoliczne łąki i pola, rzadko podchodzi jednak pod zagrody mieszkańców Kozielic I Dargoszewa. Jeżeli już chcieli ochronić te wsie to mogli, ograniczyć się do tych okolic i w jakś sposób je ochronić.
To dzięki Pana interwencji coś się dzieje, my tylko "daliśmy cynk" ;) !!! Szkoda,że Kamień się tą rzeczką nie interesuje :( !

Ps: odnośnie tych minogów to pisać do Pana czy na forum ?
Pozdr. M.K
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Artur Furdyna

Prośba o pomoc - obserwacje minogów 9 lata 4 miesiąc temu #7433

  • Artur Furdyna
  • Artur Furdyna Avatar
  • Offline
  • Prezes TPRIiG
  • Posty: 1483
  • Thank you received: 179
  • Oklaski: 109
W sumie to obojętne, czy prywatnie, czy na forum, bo to informacja dla poszerzenia wiedzy o zasobach tej rzeki, a nie jakieś tajne informacje...
Co do interwencji, to gdyby nie Wasza postawa i informacja do mnie, i jak słyszałem, także do ZO PZW w Szczecinie, kolejna szkoda uszłaby na sucho meliorantom....
Stąd ja tylko wykonałem to, do czego powołaliśmy nasze stowarzyszenie.... sam bym o sytuacji dowiedział się w grudniu, przy pobieraniu próbek wody.... a to byłoby już "po sprawie"....
Zobaczymy, co z tego wyniknie, ale jest szansa, że tym razem będą wyciągnięte konsekwencje.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Prośba o pomoc - obserwacje minogów 9 lata 4 miesiąc temu #7434

  • Artur Furdyna
  • Artur Furdyna Avatar
  • Offline
  • Prezes TPRIiG
  • Posty: 1483
  • Thank you received: 179
  • Oklaski: 109
Co do "zachowań" Wołczenicy, to takie prace, jak ostatnia prawie regulacja, tylko wezbrania w dolnej partii rzeki i jej doliny pogorszą.... i to jest tak oczywiste, ze osoby decydujące o jej wykonaniu osobiście uważam za winne wzrostu zagrożenia powodziowego dla Kozielic i miejscowości niżej położonych..
Jednocześnie w okresach suchych takie prace poskutkują pogorszeniem sytuacji i jeszcze większą suszą.. namacalne skutki być może, już całkiem niedługo będzie widać na tych kilku hektarach uprawy olszy..... drzewa nie nadążają za nagłym obniżaniem poziomu wód i po prostu usychają... takie prace wymagają eksperckiej oceny, czy nie wpłyną na stosunki wodne.... a najwyraźniej ekipa od zarządzania wodami na nadmiar wiedzy z hydrologii nie cierpi.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
  • Strona:
  • 1

Nasi Sponsorzy

Copyright © Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy 2024
Wdrożenie strony: Jacek Nadolny w oparciu o CMS Joomla

Strona zbudowana w oparciu o szablon
TFJ Green - Joomla 3 Templates