Towarzystwo Przyjaciół Rzek
Iny i Gowienicy

Witamy, Gościu
Username: Password: Zapamiętaj mnie
A my tu gadu - gadu
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Tarliska troci w jez.Dąbie?

Tarliska troci w jez.Dąbie? 14 lata 1 miesiąc temu #1678

  • Sebastian Podolak
  • Sebastian Podolak Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 224
  • Thank you received: 56
  • Oklaski: 14
Witam,właśnie czytam sobie Wędkarza Polskigo nr.1/2010 i w opisie jeziora Dąbie z zaskoczeniem ujrzałem mapkę gdzie na obszarze przy ujsciu rz.Płoni,rejon Czarnej Łąki i rejon Kanału Łąka są zaznaczone miejsca tarła troci.Czy to jest prawda i troć odbywa tarło w jeiorze Dąbie?Czy ktoś z kolegów o tym słyszał?Bo jestem w lekkim szoku:ohmy: Pozdrawiam
SEBASTIAN PODOLAK
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

O:Tarliska troci w jez.Dąbie? 14 lata 1 miesiąc temu #1679

  • Artur Furdyna
  • Artur Furdyna Avatar
  • Offline
  • Prezes TPRIiG
  • Posty: 1483
  • Thank you received: 179
  • Oklaski: 109
Wieść to rzeczywiście dość szokująca. Byłoby to możliwe jedynie, gdyby występowały tam jakieś źródliska....wątpię. Ikra troci dla prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej wentylacji, a taka zapewniają tylko bystre strumienie ze żwirowym dnem, zresztą sam proces "kopania gniazd" jest ściśle związany z odpowiednim przepływem, bo przecież trocie łopat nie noszą. Redaktor Dębicki często ostatnio bywa w tych stronach i pisze dziwne różne rzeczy, a to jaz w Goleniowie na Inie, a to tarliska troci w jeziorze Dąbskim. Chyba niezbyt rzetelne ma gość źródła informacji. Ta bajka mogła powstać na bazie coraz większych ilości troci łowionych/kłusowanych podczas ochrony w tych wodach.... Prawda jest taka, że Jezioro Dąbskie, jako "element" ujścia Odry, jest szlakiem migracji troci z całego dorzecza, efekt pracy od kilkunastu lat Okręgów PZW Wrocławskiego, Pilskiego, Jeleniogórskiego,Częstochowskiego nawet..Kiedyś tym szlakiem przez Zalew Szczeciński wędrowały w górę Odry także łososie, w tym drawskie...Ale faktem jest, ze trocie pchają się do wielu rzeczek, po których nikt by się troci nie spodziewał. Nazw lepiej nie podawajmy na forum.
Ostatnio zmieniany: 14 lata 1 miesiąc temu przez Artur Furdyna.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

O:Tarliska troci w jez.Dąbie? 14 lata 1 miesiąc temu #1693

  • Daniel Tanona
  • Daniel Tanona Avatar
Obecność troci w jez Dąbskim jest bezsprzeczna, to główny szlak migracyjny tej ryby na całe dorzecze Odry. W okresach migracyjnych jest jej dużo na całym jeziorze, jednak tarliska tamże to chyba jedna z najbardziej nierealnych i niedorzecznych rzeczy jakie słyszałem, a trochę pływałem na tym jeziorze zawodowo jako rybak ;) Zresztą w naszym Towarzystwie jest Krzysiu W., który nie tylko był na Dąbskim długo dłużej ode mnie rybakiem ale i z zawodu jest ichtiologiem wyspecjalizowanym w troci :) On chyba też o takiej "sensacji" nigdy nie słyszał ...
Zawsze mnie zastanawiało dlaczego np jest mało troci z Płoni która ma ujście w jez Dąbskim, nigdy nie słyszałem by zaobserwowano jakieś większe grupy tych ryb przed np pierwszym spiętrzeniem zaraz powyżej ujścia. Zresztą samo okolice ujścia Płoni nigdy nie było miejscem gdzie trocie wpadałyby w sieci częściej niż w innych rejonach jeziora, to miejsce jakby dla tych ryb nie istniało... Redaktor WP publikując takie rzeczy jest albo bardzo naiwny albo..., nie wypada mi dokończyć ;)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

O:Tarliska troci w jez.Dąbie? 14 lata 1 miesiąc temu #1695

  • MAREK JUSZCZUK
  • MAREK JUSZCZUK Avatar
Poruszony temat jest bardzo ciekawy i zapewniam kolegów że bardzo ciekawy bo przypominam sobie mniej wiecej pięć lat temu kolega złowił dwie trocie u nas w Warcie na wysokosci Witnicy dzień po dniu chodzac za zębatym było to jesienią a ich waga była imponująca bo ponad 6 kg każda .Ryby te widziałem osobiscie zapewne szły na tarło do Drawy ale więcej takich przypadków nie przypominam sobie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
  • Strona:
  • 1

Nasi Sponsorzy

Copyright © Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy 2024
Wdrożenie strony: Jacek Nadolny w oparciu o CMS Joomla

Strona zbudowana w oparciu o szablon
TFJ Green - Joomla 3 Templates