Towarzystwo Przyjaciół Rzek
Iny i Gowienicy

Witamy, Gościu
Username: Password: Zapamiętaj mnie
Informacje znad rzek, ale nie o połowach

TEMAT: Ochrona tarła łososiowatych

Ochrona tarła łososiowatych 8 lata 4 miesiąc temu #7859

  • Mariusz Sulima
  • Mariusz Sulima Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 50
  • Thank you received: 56
  • Oklaski: 0
Arturze, ochrona troci nie powinna polegać na ograniczeniach dla wędkarzy. Wiem, że TPRIiG to organizacja ekologiczna, ale zdecydowana większość jej członków to właśnie wędkarze. Etyczni zresztą. Okres ochronny to temat rzeka. Jedni są za jego wydłużeniem inni za skróceniem. Nie jestem za ganianiem z wędką po tarliskach. Wszyscy jednak wiemy kiedy trocie są w rzece i łowienie ich w maju w zasadzie mija się z celem. Tego roku na początku sezonu widziałem wielu wędkarzy wypuszczających kelty. To jest trend rosnący i naprawdę nie widzę zagrożenia z ich strony. Nie wbijaj sobie noża w kolano. Prawdziwe zagrożenie to Stargard wiecznie trujący Inę, oczyszczalnia w Chociwlu, zasieki postawione na zalewie przez rybaków podczas ciągów tarłowych, źle zbudowane i zamknięte przepławki utrudniające migrację ryb, wieczne grzebanie w korycie pod pretekstem ochrony przeciwpowodziowej, rosnący proceder kłusownictwa i wiele innych. Jeśli wygonisz wędkarzy pozostaną kłusownicy zimą i kajakarze latem. Wszystko o co walczymy szlak trafi i zostanie śmierdzący kanał bez życia, bo po co chronić, jak nie można z tego korzystać.
Mariusz Sulima
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Artur Furdyna

Ochrona tarła łososiowatych 8 lata 4 miesiąc temu #7860

  • Artur Furdyna
  • Artur Furdyna Avatar
  • Offline
  • Prezes TPRIiG
  • Posty: 1483
  • Thank you received: 179
  • Oklaski: 109
Rozumiem te rozterki, też mnie nękają. Masz wiele racji, jednak zwróć uwagę, że nasze ukierunkowanie na kelty wynika przede wszystkim z faktu, że tylko to nam, zostaje.... srebrniaki praktycznie nie mają szans wejść, jak sam wskazujesz, przez co....
Ciesze się z tego rosnącego poziomu wypuszczanych ryb, i takie właśnie podejście mam na myśli w odniesieniu do pierwszych dwóch miesięcy obecnego "sezonu"..... sam wiesz, że marcowe rybki, gdy są, potrafią dać dużo więcej frajdy, niż styczniowe chudziaki.....
Wszystko to zamyka się w pojęciu "dobre zarządzanie"...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mariusz Sulima

Ochrona tarła łososiowatych 8 lata 4 miesiąc temu #7862

  • Artur Furdyna
  • Artur Furdyna Avatar
  • Offline
  • Prezes TPRIiG
  • Posty: 1483
  • Thank you received: 179
  • Oklaski: 109
Tak dla dodania otuchy, choć nie do końca optymistycznie...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Grzegorz Niznik, Robert Giza

Ochrona tarła łososiowatych 8 lata 4 miesiąc temu #7863

  • Artur Furdyna
  • Artur Furdyna Avatar
  • Offline
  • Prezes TPRIiG
  • Posty: 1483
  • Thank you received: 179
  • Oklaski: 109
Od tego nagrania minęło już kupę czasu....
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ochrona tarła łososiowatych 8 lata 4 miesiąc temu #7882

  • Michał Juszczak
  • Michał Juszczak Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Salmo trutta
  • Posty: 166
  • Thank you received: 18
  • Oklaski: 9
Poirytowany brakiem funduszy ze strony władz PZW podczas ochrony tarła 2015 postanowiłem szukać wsparcia, dofinansowania ze strony urzędów. Napisałem pismo do Urzędu Gminy Marianowo w sprawie dotacji ochrony rzek i ryb łososiowatych, o które walczymy, na terenie gminy. Ku mojemu zaskoczeniu wniosek spotkał się z pozytywną oceną. Niestety dofinansowania ze strony Gminy nie może być możliwe z powodu braku środków, lecz ze strony Stowarzyszenia: Lokalna Grupa Rybacka. Aby otrzymać środki potrzebne będzie napisanie projektu z uwzględnieniem wszystkich materiałów i kosztów związanymi z ochroną tarła 2016. Dofinansowanie z LGR sfinalizowane było by dopiero w połowie roku 2016, ale sądzę że to nie jest zły czas. Jest jeden warunek: 15% kosztów własnych,
to nie jest dużo, zważywszy na to iż resztę pokrywa LGR.


P.S Dla interesantów pismo w tej sprawie w załączniku


Pozdrawiam M.J
Ostatnio zmieniany: 8 lata 4 miesiąc temu przez Adam Ratajczyk.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mariusz Sulima

Ochrona tarła łososiowatych 8 lata 3 miesiąc temu #7883

  • Artur Furdyna
  • Artur Furdyna Avatar
  • Offline
  • Prezes TPRIiG
  • Posty: 1483
  • Thank you received: 179
  • Oklaski: 109
Michale. Władze PZW dofinansowują SSR, nie TPRIIG....
My o swoje fundusze musimy zadbać, sami, jak Ty to próbujesz czynić.
Z tego co pamiętam, na działania takie jak ochrona coroczna raczej dofinansowania ze środków PO RYBY/ Program Operacyjny, nie partia wiadoma/ dostać nie można. Poza tym pewne sfery dofinansowań są adresowane do uprawnionych służb.
Także, mimo, że działamy w słusznej sprawie, możemy liczyć tylko na siebie i docenienie przez sympatyków w postaci przekazania 1% na cele statutowe, lub wprost na ochronę naszych wód.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nasi Sponsorzy

Copyright © Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy 2024
Wdrożenie strony: Jacek Nadolny w oparciu o CMS Joomla

Strona zbudowana w oparciu o szablon
TFJ Green - Joomla 3 Templates