Towarzystwo Przyjaciół Rzek
Iny i Gowienicy

Witamy, Gościu
Username: Password: Zapamiętaj mnie
Informacje znad rzek, ale nie o połowach
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Przepisy i Ogólne postanowienia dotyczące Iny.

O:Przepisy i Ogólne postanowienia dotyczące Iny. 11 lata 6 miesiąc temu #5936

  • Adam Ratajczyk
  • Adam Ratajczyk Avatar
Do napisania tego postu skłoniły mnie ostatnie kontrole na rzece Inie oraz tłumaczenia ,,niektórych,,(czyt. Większości) wędkarzy.

1. część wędkarzy twierdzi że od tzw. ,,spalonego mostu,, do Inoujścia rzeka nie należy do PZW Okregu Szczecińskiego a do Szczecińskiego Urzędu Morskiego.

2. co drugi wędkarz nie posiada siatki do przechowywania ryb a złowione ryby w stanie żywym przechowuje w wiadrze.

3. wędkując na boczny trok używają dwóch przynęt sztucznych.

Otóż chciałem wyjaśnić parę spraw.
Istnieje coś takiego jak Ustawa o rybactwie śródlądowym, która obowiązuje wszystkich wędkujących na terenie naszego kraju, oraz wewnętrzny regulamin PZW nazwany Regulaminem Amatorskiego Połowu Ryb (RAPR).
Poniżej linki pod którymi znajdują się oba pisma:

www.tpriig.pl/a-my-tu-gadu-gadu/4392-now...awa-o-rybactwie.html

www.pzwszczecin.com/informacje.php?id=33

Zgodnie z Regulaminem Amatorskiego Połowu ryb § 2.2 Przed przystąpieniem do wędkowania, wędkarz zobowiązany jest do ustalenia do kogo należy wybrane przez niego łowisko i czy nie obowiązują na nim dodatkowe ograniczenia, poza zawartymi w RAPR.

Rzeka Ina do samego Inoujścia( połączenia z rzeką Odrą) jest wodą PZW Okręgu Szczecińskiego i w czasie wędkowania należy przy sobie posiadać kartę wędkarską, legitymację członkowską z ważnymi opłatami na dany rok oraz zezwolenie(rejestr).
Zgodnie z Ustawą o rybactwie śródlądowym Art.27a ust.1 pkt.2a za brak posiadania przy sobie karty wędkarskiej grozi kara grzywny w wysokości 200zł i więcej. Dalej zgodnie z w/w Ustawą Art. 27a ust.1 pkt.2b za brak zezwolenia lub połowu ryb wbrew zezwoleniu grozi kara grzywny w wysokości 200zł i więcej.

Kolejna sprawa to przetrzymywanie ryb w wiadrach. Zgodnie z RAPR § 3 ust. 3 pkt. 5 Ryby w stanie żywym, złowione zgodnie z limitem ilościowym, należy przechowywać wyłącznie w siatkach wykonanych z miękkich nici, rozpiętych na sztywnych obręczach. Ryby łososiowate i lipień, przeznaczone do zabrania należy uśmiercić bezpośrednio po złowieniu. Każdy wędkarz musi przechowywać osobno złowione przez siebie ryby, z tym że zabrania się przechowywania żywych ryb dłużej niż 24 godz. W siatce można przetrzymywać nie więcej ryb, niż wynika to z limitów dobowych.

Następne wyjaśnienie to połów ryb metodą spinningową.
Zgodnie z RAPR § 5 ust. 2 pkt. 1.Łowienie ryb metodą spinningową dozwolone jest na jedną wędkę, trzymaną w ręku, z linką zakończoną jedną sztuczną przynętą, uzbrojoną w nie więcej niż dwa haczyki. W czasie spinningowania nie wolno stosować żadnych dodatkowych wskaźników brań instalowanych na lince.
Tzw. ,,boczny trok,, jest jedną z odmian spinningu dlatego na wodach PZW można łowić tylko i wyłącznie na jedną przynętę sztuczną.
Zgodnie z Ustawą o rybactwie śródlądowym Art.27a ust. 1 pkt. 2b Technika połowu ryb niezgodna z RAPR podlega karze grzywny lub karze nagany.

Mam nadzieję że chociaż po części wyjaśniłem kwestie wędkowania na wodach PZW.Myślę że nie są to jakieś wygórowane nakazy i zakazy dlatego namawiam wszystkich do przestrzegania tych przepisów. Nikt nie każe wszystkim uczyć się na pamięć Ustawy o rybactwie śródlądowym ale podstawowe prawa i obowiązki powinien znać każdy wędkarz.
W dobie internetu i telefonii komórkowej myślę że nie trudno się dowiedzieć czyje to jest łowisko i jakimi metodami można wędkować zawsze można zadzwonić do któregoś z kół wędkarskich, do PZW Okręgu Szczecińskiego, Komendanta SSR Goleniów bądź do któregoś z jego zastępców. Na pewno pod każdym z tych numerów będzie można wszystkiego się dowiedzieć.
Ostatnio zmieniany: 11 lata 6 miesiąc temu przez Jacek Maślanka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

O:Przepisy i Ogólne postanowienia dotyczące Iny. 11 lata 6 miesiąc temu #5944

  • Stanisław Marcinkowski
  • Stanisław Marcinkowski Avatar
"Z ciekawości" kliknąłem na ten link z przepisami /rozumiem, że cytowanymi z informatora Okręgowego/ i mam lekko zbełtany błękit/.../ no, BO - Pęzinka jak mi
się wydaje jest dopływem Krąpieli a nie wprost INY, nie może mieć rozwidlenia/czy połączenia z INĄ a tylko z Krąpielą. Zatem w pierwszej pozycji tej tabeli winno być:rzeka gł.INA, dopływ Krąpiel/prawy/a w opisie odcinka Pęzinki wymieniana nie INA -lecz Krąpiel... Reszta OK!
A przy tej okazji warto podkreślić, że na "górskim" odcinku Iny obowiązuje zakaz
WĘDKOWANIA a nie tylko spinningowania!! To istotna różnica!!Pozdrawiam wsiech!
Ostatnio zmieniany: 11 lata 6 miesiąc temu przez Jacek Maślanka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

O:Przepisy i Ogólne postanowienia dotyczące Iny. 11 lata 6 miesiąc temu #5945

Stanisław Marcinkowski napisał:
"Z ciekawości" kliknąłem na ten link z przepisami /rozumiem, że cytowanymi z informatora Okręgowego/ i mam lekko zbełtany błękit/.../ no, BO - Pęzinka jak mi
się wydaje jest dopływem Krąpieli a nie wprost INY, nie może mieć rozwidlenia/czy połączenia z INĄ a tylko z Krąpielą. Zatem w pierwszej pozycji tej tabeli winno być:rzeka gł.INA, dopływ Krąpiel/prawy/a w opisie odcinka Pęzinki wymieniana nie INA -lecz Krąpiel... Reszta OK!

W wyniku bifurkacji Iny w okolicach Bytowa tworzy się nowy ciek - Pęzinka zwany też Skradzioną Iną. I o tym rozwidleniu mówi informator P&L.
Od tego rozwidlenia do mostu stalowego na drodze gruntowej Tychowo - Witkowo obowiązuje zakaz spiningowania od 01.10 do 31.12 przynęty sztuczne. W tym miejscu moim zdaniem wkradł się błąd. Winno być jak pamiętam z ustaleń, zakaz wędkowania od 01.09 do 31.12 każdego roku tak jak ma to miejsce w przypadku Krąpieli.

Stanisław Marcinkowski napisał:
A przy tej okazji warto podkreślić, że na "górskim" odcinku Iny obowiązuje zakaz
WĘDKOWANIA a nie tylko spinningowania!! To istotna różnica!!Pozdrawiam wsiech!
I tu należałoby się zapytać, który górski odcinek masz na myśli.
Na górskim odcinku Iny poniżej Stargardu obowiązuje zakaz wędkowania od 01.10 do 31.12. natomiast na rzece powyżej wspomnianego mostu Tychowo-Witkowo niestety obowiązuje zapis jaki przytoczyłem powyżej, chyba , że mamy do czynienia z błędem w druku na stronie PZW i na skutek powielenia również na naszej.
Pomiędzy tymi odcinkami znajduje się woda nizinna na której od 01.10 do 31.12 nie wolno spiningować jednak można wędkować cały rok.
Zapis dotyczący połowów na Inie pomiędzy Bytowem w Witkowem będziemy musieli jak najszybciej wyjaśnić.
„Nie ma granic tego, co można osiągnąć, jeśli się nie dba komu zostanie przypisana zasługa”
Ostatnio zmieniany: 11 lata 6 miesiąc temu przez Jacek Maślanka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

O:Przepisy i Ogólne postanowienia dotyczące Iny. 11 lata 6 miesiąc temu #5946

W "Zezwoleniu na amatorski połów ryb wędką" na ten rok widnieje zapis, że na Inie od bifurkacji do Witkowa obowiązuje zakaz wędkowania od 01.10 do 31.12.
Czyli do końca tego roku należy przestrzegać zapisu istniejącego w zezwoleniu.
„Nie ma granic tego, co można osiągnąć, jeśli się nie dba komu zostanie przypisana zasługa”
Ostatnio zmieniany: 11 lata 6 miesiąc temu przez Jacek Maślanka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
  • Strona:
  • 1
  • 2

Nasi Sponsorzy

Copyright © Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy 2024
Wdrożenie strony: Jacek Nadolny w oparciu o CMS Joomla

Strona zbudowana w oparciu o szablon
TFJ Green - Joomla 3 Templates