Towarzystwo Przyjaciół Rzek
Iny i Gowienicy

Witamy, Gościu
Username: Password: Zapamiętaj mnie
A my tu gadu - gadu

TEMAT: ELEKTROWNIA JĄDROWA W STEPNICY??

ELEKTROWNIA JĄDROWA W STEPNICY?? 13 lata 10 miesiąc temu #2636

  • Adam Ratajczyk
  • Adam Ratajczyk Avatar
W Stepnicy prąd za darmo? - (pp)

2010-06-01, 12:55

STEPNICA. Czy mieszkańcy gminy Stepnica mogą być całkowicie zwolnieni z opłat za prąd? Mogą. Musi być jednak spełniony pewien warunek.

To - bagatela - wybudowanie elektrowni jądrowej na terenie gminy. Wczoraj władze Stepnicy, radnych i sołtysów do poparcia tego projektu zachęcał pełnomocnik wojewody do spraw energetyki jądrowej, prof. Mariusz Dąbrowski. "Poparcie społeczne może być dla inwestora jednym z głównych kryteriów", argumentował.

Co na to wójt Andrzej Wyganowski i jakie korzyści mogłaby z realizacji projektu osiągnąć gmina? O tym w piątkowym wydaniu "Gazety Goleniowskiej".

ŹRÓDŁO; GAZETA GOLENIOWSKA

mam pytanie odnośnie tego tematu. czy to by nie było zabójstwo dla zalewu szczecińskiego i naszej statuowej rzeki Gowienicy?? przecież taka elektrownia potrzebuje miejsca na zrzut wody chłodzącej reaktor a takim miejscem napewno by był zalew! w związku ze zrzutem takiej wody podniosła by się temperatura wody co za tym idzie więcej glonów, częste przyduchy itp itd.
co o tym sądzicie?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

O:ELEKTROWNIA JĄDROWA W STEPNICY?? 13 lata 10 miesiąc temu #2646

  • Mirosław Kowalczuk
  • Mirosław Kowalczuk Avatar
Zamieściłem w dziale Zagrożenia artykuł przesłany w kontekście twojego pytania Adamie. Zapoznając się z jego treścią uzyskasz odpowiedź.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

O:ELEKTROWNIA JĄDROWA W STEPNICY?? 13 lata 10 miesiąc temu #2647

  • Artur Furdyna
  • Artur Furdyna Avatar
  • Offline
  • Prezes TPRIiG
  • Posty: 1483
  • Thank you received: 179
  • Oklaski: 109
Zagrożenia o których pisze Adam, to tylko część problemu. EJ w naszej okolicy, to koniec turystyki, koniec perspektyw całego regionu w tej dziedzinie. Miejsc pracy w okolicy nie brakuje, wręcz odwrotnie, jest problem z rękami do niej. Fakt, że gmina zyskałaby dużą dawkę środków wcale nie znaczy, że mieszkańcy by na tym zyskali, gdyż w tej elektrowni nie znalazłby pracy nikt ze Stepnicy- kwalifikacje. Zaś pieniądze samorządy potrafią skutecznie wydawać w każdej ilości, niekoniecznie z korzyścią dla mieszkańców.....
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

O:ELEKTROWNIA JĄDROWA W STEPNICY?? 13 lata 10 miesiąc temu #2648

  • Bartosz Racławski
  • Bartosz Racławski Avatar
Pomysł MASAKRYCZNY!!!!

Co gorsza pomysł ten już po wraca raz drugi w ciągu roku...

Póki co Polskę stać na jkedną, mozę dwie atomówki. ich budowa to wogóle średni pomysł, ale to inny temat.

Z jakiś analiz wyszło, ze Stp ma najlepszy dostęp do wody dla potrzeb EJ. Nikt nie robił analiz środowiskowych, bo dopóki inwestor zleca raport OOŚ to jest to korupcjogenne i sporadycznie jest to zrobione w sposób zbliżony do obiektywnego.

Nikt też nie rozważa skumulowanego oddziaływania - ogrzania wody przez elektrownie jądrową (potencjalna) i oddz. gazoportu, a mianowicie zastosowania do regazyfikacji wody zze "Zlewu" Szczecińskiego.

Z jednej strony dążymy do poprawy wody w Odrze i Zlewie - oczyszczalnia w Szcz - z drugiej chcemy ja podgrzewać i chłodzić. Już widze jak sinice wyskakują latem na wał i plażę i zaczynaja porywać turystów.

Gm Stp chce być potentatem turystycznym, a jednocześnie chce mieć farmy wiatrowe (ok. 1 000,00 ha przeznacza pod nie w Studium), atomowkę i walczy z obszarami N2000.
Czy tylko ja widzę tu swoistą hipokryzję samorządu?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

O:ELEKTROWNIA JĄDROWA W STEPNICY?? 13 lata 10 miesiąc temu #2649

  • Łukasz Filipek
  • Łukasz Filipek Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 56
  • Thank you received: 1
  • Oklaski: 1
Ja jestem zwolennikiem budowy elektrowni jądrowej. Oczywiście lokalizacja powinna być uwarunkowana przede wszystkim bezpieczeństwem pracy oraz aspektem środowiskowym. Nie wiem jak głęboki jest zalew i czy woda płynie w tamtym miejscu, ale zrzut wody ciepłej pewnie będzie miał wpływ na zalew. Co do sinic to z tego co wyczytałem zachwiany jest łańcuch pokarmowy oraz nawozy rolnicze i stąd nadmierna ich ilość. Elektrownia ma wytyczoną max. temp. zrzutu oraz temp. zbiornika do którego jest zrzucana.
Musimy w końcu na jakiś rodzaj wytwarzania energii się zdecydować. Elektrownie wodne NIE, elektrownie słoneczne to nie u nas, geotermia lokalnie tak, ale raczej tylko w celach ogrzewczych. Choć Pyrzyce na geotermii się przejechały. Gaz przy ciągle rosnących cenach i jego zasobach to wg. mnie bezsensu. Niby teraz ten w łupkach odkryli, ale nie mają technologii wydobycia i to jest wydobycie odkrywkowe. Z elektrowni wiatrowych też wiele pożytku w Polsce nie ma. A propos, może ktoś wie dlaczego ferma wiatrowa w Śniatowie wybudowana chyba 2 lata temu do dziś nie działa? Czyżby tylko ktoś przerobił unijne pieniądze? Wg mnie jesteśmy skazani na atom.
Tylko, że wg ekspertów chcąc nie mieć przerw w dostawie prądu w przyszłości elektrownia jądrowa powinna być już budowana, a my nawet nie znamy jej lokalizacji.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

O:ELEKTROWNIA JĄDROWA W STEPNICY?? 13 lata 10 miesiąc temu #2650

  • Artur Furdyna
  • Artur Furdyna Avatar
  • Offline
  • Prezes TPRIiG
  • Posty: 1483
  • Thank you received: 179
  • Oklaski: 109
Łukasz , myślę, że swoja pozytywną opinię na temat EJ opierasz na ogólnodostępnych informacjach. problemy, które są generowane przez te przedsięwzięcia są dużo bardziej złożone, niż można wysłuchać/wyczytać w doniesieniach. Nie jest to miód i słono kosztuje. Bajki o prądzie za darmo dla mieszkańców gminy Stepnica to potwierdzają. Top jest dokładnie top samo, co decyzje polityków o rybołówstwie. Nauka 15 tys ton, politycy 30 tys ton, bo jakoś się uda....Tymczasem szacunki jednoznacznie wskazują, ze około roku 2050 ryby do dziś cenne gospodarczo wyginą...i nie są to fanaberie, bo ubytek ryb widać gołym okiem. Dziś dotowanie rybołówstwa w skali Świata to 30 mld dolarów!!!! Płacimy podwójnie, a może nawet więcej. Jedna EJ to kilkadziesiąt miliardów złotych, także z Twoich podatków i za to dostaniesz energię dotowaną zielonym certyfikatem, czyli znów z Twoich podatków!!!! Kto na tym korzysta?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nasi Sponsorzy

Copyright © Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy 2024
Wdrożenie strony: Jacek Nadolny w oparciu o CMS Joomla

Strona zbudowana w oparciu o szablon
TFJ Green - Joomla 3 Templates