Towarzystwo Przyjaciół Rzek
Iny i Gowienicy

Europosłowie walczą z fosforanami

Fosforany nie służą jakości wody i podwodnym ekosystemom. Dlatego Komisja Europejska chce zakazać ich dodawania do proszków do prania. Eurodeputowani Komisji Ochrony Środowiska chcą pójść o krok dalej i zakazać tego związku także to w środkach używanych w zmywarkach do naczyń. Głosowanie nad tym projektem zaplanowane jest na listopadowej sesji plenarnej.

cid_part1.05060000.jpg

Fosforanów używa się do zmiękczania wody, co ułatwia czyszczenie. Mają jednak bardzo zły wpływ na nasze zbiorniki wodne. Przyczyniają się m.in. do tak dużego rozprzestrzeniania się glonów, że rybom zaczyna brakować tlenu i wymierają.


Niektóre kraje Unii już mają przepisy ograniczające użycie fosforanów. Nie są jednak jednolite, a część krajów polega na dobrej woli producentów. To prowadzi do pogorszenia jakości wody, najbardziej dotknięte są m.in. Bałtyk i Dunajec. Fosforany trafiają do wody nie tylko z naszych pralek, używa się ich także w rolnictwie i można je znaleźć w ściekach.

Czy zakaz będzie oznaczał koniec łatwego prania? Nie, dostępne są inne zmiękczacze wody o zróżnicowanym poziomie skuteczności.

Komisja Europejska chce by zakaz obowiązywał od 2013 roku. Europosłowie chcą go od 2015 r. rozszerzyć o środki używane w zmywarkach do naczyń. Na razie nie ma jednak żadnych zamienników, które można by w tych produktach zastosować. KE zachęca producentów do pracy nad takimi zamiennikami.

„Już są dostępne mieszanki bez fosforanów, a przemysł ciągle wprowadza kolejne innowacje. Możemy się spodziewać, że za cztery lata producenci będą mogli się przestawić na produkty bez fosforanów, które będą jednocześnie bardzo skuteczne w zmywaniu naczyń” - tłumaczył brytyjski poseł Bill Newton Dunn (Liberałowie).

2011-06-21
Źródło: European Parlament, www.europarl.pl, fot. sxc.hu
 

Nasi Sponsorzy

Copyright © Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy 2022
Wdrożenie strony: Jacek Nadolny w oparciu o CMS Joomla

Strona zbudowana w oparciu o szablon
TFJ Green - Joomla 3 Templates