Towarzystwo Przyjaciół Rzek
Iny i Gowienicy

Czy na pewno wiesz co jesz?

Najnowsza publikacja koalicji OCEAN2012 ujawnia, że w wyniku zmniejszających się na skutek przełowienia zasobów morskich, mało wartościowe i mniej znane ryby są sprzedawane dużo drożej pod nazwami cenniejszych gatunków.

"Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jesteśmy świadkami oszustwa. Coraz częściej wykorzystując niewiedzę ludzi, mało wartościowe gatunki ryb sprzedaje się pod innymi nazwami, jako gatunki droższe, a nawet te pochodzące ze zrównoważonych połowów” mówi Justyna Niewolewska, koordynatorka działań koalicji OCEAN2012 w Polsce. „Nasze zapotrzebowanie na owoce morza rośnie, przy jednoczesnym spadku ich dostępności na skutek postępującego przełowienia. W związku z rosnącym popytem, coraz więcej tańszych, importowanych ryb zalewa europejski rynek, częściej również dochodzi do fałszerstw/oszustw?”.

Raport koalicji OCEAN2012 ujawnia, że:

  •     28 procent ze wszystkich sprzedawanych dorszy w Irlandii, w rzeczywistości należy do innego gatunku ryb
  •     w Hiszpanii od 31 do 39 procent ryb oznaczonych jako morszczuk, jest jego tańszą afrykańską odmianą, a nie droższą europejską
  •     między rokiem 1999 a 2009, import pangi do UE wzrósł z 2000 do ponad 220 000 ton rocznie
  •     panga staje się coraz bardziej popularna w krajach UE, również w Polsce; w Niemczech jest już na piątym miejscu pod względem popularności

 

Pełna treść raportu - pdf dlaczego_przelowienie_ma_na_ciebie_wplyw_3 2.48 Mb

Informacja prasowa - pdf czy_na_pewno_wiesz_co_jesz- informacja_prasowa_OCEAN2012 113.82 Kb

 

W razie dodatkowych pytań lub zainteresowania przeprowadzeniem wywiadu z koordynatorką OCEAN2012 proszę o kontakt pod numem telefonu 500 393 567 lub adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

OCEAN2012
to koalicja organizacji zmierzających do wprowadzenia takich zmian w europejskiej Wspólnej Polityce Rybołówstwa, które położą kres nadmiernym połowom, niszczycielskim praktykom połowów i umożliwią sprawiedliwe i równomierne korzystanie ze zdrowych zasobów ryb.

OCEAN2012 została zainicjowana i jest koordynowana przez Pew Environment Group, będącą agencją ds. ochrony przyrody fundacji Pew Charitable Trusts, organizacji pozarządowej mającej na celu położenie kresu nadmiernym połowom ryb w oceanach świata. W skład grupy sterującej OCEAN2012 wchodzą Coalition for Fair Fisheries Arrangements, Ecologistas en Acción, The Fisheries Secretariat, nef (new economics foundation), the Pew Environment Group oraz Seas At Risk.

OCEAN2012: http://www.ocean2012.eu

Polskimi członkami OCEAN2012 są:
· Fundacja Nasza Ziemia
· Klub Gaja
· Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
· Fundacja ‘Sprzątanie Świata - Polska’
· Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Iny i Gowienicy
· Fundacja ‘Z Naszej Strony’
· Zielony Instytut
· Polski Klub Ekologiczny
· Klub Przyrodników

-----------------------------------------------
Agnieszka Wieczorek
Press officer OCEAN 2012
Communications Inc.
tel. 500 393 567
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nasi Sponsorzy

Copyright © Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy 2023
Wdrożenie strony: Jacek Nadolny w oparciu o CMS Joomla

Strona zbudowana w oparciu o szablon
TFJ Green - Joomla 3 Templates