Skończyły się nam ryby!
- Utworzono: wtorek, 18, czerwiec 2013 20:47
- Odsłony: 4663
Polacy zjedli swoje ryby ponad miesiąc wcześniej niż w rok temu!
Informacja prasowa
6 czerwca 2013r.
W tym roku niechlubny Dzień zależności od ryb, Polska obchodzi już 6 czerwca, czyli o ponad miesiąc wcześniej niż w roku ubiegłym. Oznacza to, że polska gospodarka staje się coraz bardziej zależna od ryb pochodzących z importu i nie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania konsumentów rybami z krajowych wód terytorialnych. Czy można temu zaradzić?
Uaktualniony raport brytyjskiego think - tanku New Economics Foundation (nef) pokazuje zjawisko stopniowego wyczerpywania się europejskich zasobów ryb. Biorąc pod uwagę takie czynniki jak: masa ryb pozyskanych z połowów w wodach UE, masa ryb pochodzących z akwakultury, połowy poza UE oraz import produktów rybnych, naukowcy wyliczyli daty Dni Zależności od Ryb dla każdego państwa członkowskiego UE, oraz datę wspólną dla całej Unii. Wyznaczone daty symbolicznie pokazują do kiedy poszczególnym krajom wystarczyłoby ich własnych zasobów ryb (licząc od pierwszego stycznia).
Dla całej UE Dzień Zależności od Ryb w 2013r. przypada na 8 lipca, co oznacza że ok. połowa ze wszystkich zjadanych przez Europejczyka ryb pochodzi spoza UE.
Produktywność europejskich łowisk stale spada, przy jednoczesnym rosnącym zapotrzebowaniu na produkty rybne. Morskie zasoby kurczą się, co jest efektem ich nadmiernej eksploatacji. Obserwowany w UE problem przełowienia zmusza do pozyskiwania ryb również z innych źródeł i poza wodami unijnymi. Nie jest to jednak rozwiązaniem tej sytuacji, a jedynie „eksportowaniem” problemu na inne części globu, w tym na kraje trzecie.
„W 2013 r. Polska stała się zależna od ryb importowanych o 43 dni wcześniej niż rok temu. Wytłumaczyć to można w ten sposób, że chociaż konsumpcja ryb przez Polaków spadła o ok. 45 000 ton, to jednocześnie również spadło krajowe pozyskanie ryb (połowy w wodach UE) o ok. 60 000 ton przy równoczesnym wzroście ryb importowanych o 45 000 ton”, podsumowuje Aniol Esteban z nef i koalicji OCEAN2012, współautor raportu.
W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa UE oraz Parlament Europejski zgodzili się co do kształtu reformy Wspólnej Polityki Rybołówstwa UE , ustalając konieczność odbudowy stad ryb, ustanawiając prawnie wiążący cel zlikwidowania przełowienia oraz zobowiązując się do redukcji przyłowów i odrzutów. To, czy nazwiemy to porozumienie pełnym sukcesem, zależy jednak teraz przede wszystkim od odpowiedniego przygotowania przyszłego, zależnego od nowej WPRyb, Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego. Decyzje w tej sprawie zapadną m.in. podczas głosowania w Komisji Rybołówstwa Parlamentu Europejskiego 10 lipca.
„Rolą przyszłego Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego jest wsparcie finansowe dla realizacji celów nowej Wspólnej Polityki Rybołówstwa. W związku z tym uważamy, że przyznawanie pomocy finansowej zarówno dla państw członkowskich jak i dla operatorów powinno być zależne od przestrzegania przez nich zasad uzgodnionej polityki rybołówstwa, oraz innych przepisów prawa.”, tłumaczy Justyna Niewolewska z Fundacji Nasza Ziemia, koordynator koalicji OCEAN2012 w Polsce. „Ubiegłotygodniowe porozumienie między Radą i Europarlamentem, w sprawie przyszłości europejskiego rybołówstwa powinno z czasem doprowadzać do zmniejszania się zależności polskiej gospodarki od ryb importowanych i do wzrostu produktywności Bałtyku. Liczymy na to, ze głosowanie 10 lipca również się do tego przyczyni”, dodaje Justyna Niewolewska.
Kontakt dla mediów:
Agnieszka Wieczorek, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 500 393 567
OCEAN2012 to koalicja organizacji zmierzających do wprowadzenia takich zmian w europejskiej Wspólnej Polityce Rybołówstwa, które położą kres nadmiernym połowom, niszczycielskim praktykom połowów i umożliwią sprawiedliwe i równomierne korzystanie ze zdrowych zasobów ryb.
OCEAN2012 została zainicjowana i jest koordynowana przez Pew Environment Group, będącą agencją ds. ochrony przyrody fundacji Pew Charitable Trusts, organizacji pozarządowej mającej na celu położenie kresu nadmiernym połowom ryb w oceanach świata. W skład grupy sterującej OCEAN2012 wchodzą Coalition for Fair Fisheries Arrangements, Ecologistas en Acción,The Fisheries Secretariat, nef (new economics foundation), the Pew Environment Group oraz Seas At Risk.
OCEAN2012: http://www.ocean2012.eu
Polskimi członkami OCEAN2012 są:
• Fundacja Nasza Ziemia
• Klub Gaja
• Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
• Fundacja ‘Sprzątanie Świata - Polska’
• Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy
• Fundacja ‘Z Naszej Strony’
• Zielony Instytut
• Polski Klub Ekologiczny
• Klub Przyrodników
• Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków
• Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Łeby