Towarzystwo Przyjaciół Rzek
Iny i Gowienicy

Witamy, Gościu
Username: Password: Zapamiętaj mnie
Informacje znad rzek, ale nie o połowach

TEMAT: Ingerencje w rzeki. Regulacje, utrzymania i inne

Ingerencje w rzeki. Regulacje, utrzymania i inne 11 lata 6 miesiąc temu #5807

  • Jonatan Mikołajczyk
  • Jonatan Mikołajczyk Avatar
Wycinają po to, żeby wędkarze blach o gałęzie nie zaczepiali...:laugh:
Taki w tym cel;)
Potrzeba im chyba jakieś klęski, żeby zrozumieli- choć i to nie wiem czy pomoże.
Pozdrawiam.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ingerencje w rzeki. Regulacje, utrzymania i inne 11 lata 6 miesiąc temu #5812

  • Artur Furdyna
  • Artur Furdyna Avatar
  • Offline
  • Prezes TPRIiG
  • Posty: 1483
  • Thank you received: 179
  • Oklaski: 109
Przez dwa dni na naszej rzece gościł dr Wojciech Puchalski- ekspert światowej klasy, hydrogeomorfolog. Szczegóły podam w artykule, ale kilka rzeczy chcę Wam podać od razu. Znaczna część naszej rzeki jest martwa rurą, która płynie woda. Osady, dzięki pracom utrzymaniowym..... są martwe- wskaźnik redox pokazał - 231!!!!! kilka milimetrów pod powierzchnia w osadach jest siarkowodór, a rośliny zamierają o miesiąc wcześniej,. niż na innych rzekach gdyż gniją im korzenie z braku tlenu. Ryb raczej za dużo w Inie nie będzie, poza ciągiem tarłowym, gdyż po prostu nie mają co jeść, oprócz grupy wychwytującej to, co woda niesie. Życie pojawia się wyspowo powyżej Goleniowa, i potem dopiero pod Reczem.......
Reszta to kanał.....
Winni nie są tylko melioranci, chociaż niewątpliwie dorzucają gwóźdź do trumny.....
Przede wszystkim intensywne rolnictwo, ścieki i tym podobne "aktywności" składają się razem na śmierć ledwo, co odrodzonego ekosystemu.....
Wygląda na to, że LIFE na Inie to zaprzeczenie idei tego projektu...... będzie drożna, ale martwa.......
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ingerencje w rzeki. Regulacje, utrzymania i inne 11 lata 6 miesiąc temu #5813

  • Krzysztof Dmyszewicz
  • Krzysztof Dmyszewicz Avatar
Z niecierpliwością czekamy na... zapewne smutny artykuł :(
Masakra...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ingerencje w rzeki. Regulacje, utrzymania i inne 11 lata 6 miesiąc temu #5814

  • Mirosław Kowalczuk
  • Mirosław Kowalczuk Avatar
Temat postu raczej nie pasuje do treści informacji bo w tym konkretnym przypadku nie melioracja jest winna zatruwania rzeki ściekami komunalnymi. Ale z drugiej strony patrząc na działania melioracji zdejmowanie żyznej żywej warstwy osadów dennych pozbawia rzeki warstwy, która to zycie podtrzymuje.
Jeszcze 3 lata wstecz rz. Ina tętniła życiem. W okresie letnim przy niskich stanach wody widać było pływające w klarownej czystej toni stada pięknych kleni i jazi. Szczupaki ganiały drobnicę, łowiono miętusy, węgorze i inne gatunki nie wspomnę o pięknych płociach czy okoniach. Obserwuję i pewnie nie tylko ja dramatyczny spadek populacji ryb z gatunku karpiowatych w okresie ostatnich 5 lat. Bieżący rok to dramat !!! życie w Inie całkowicie zamarło. Jednostkowe przypadki złowienia czegokolwiek to sukces wędkarski na dzień dzisiejszy. Czy o wynikach tych badań o których Arturze piszesz ktokolwiek się dowie? Czy powód gromadzenia się -odkładania w podłożu dennym rzeki siarkowodoru to stwierdzona przyczyna powstająca w związku z odprowadzanie nieoczyszczonych odpadów płynnych z miasta Stargard Szczeciński ? czy powyżej tego miasta robione były badania i z jaki wynikiem jeśli mogę zapytać?.
Strasznie ta wiadomość mnie zmartwiła. Miałem taką cichą nadzieję, że rozsławienie Iny trociowej będzie miało wymierny efekt nie tylko w ilości wędkarzy nad jej brzegami a przedewszystkim w dbałości i ochronie czystości jej wód prze włodarzy miast położonych w jej dorzeczu - jak bardzo się myliłem -TRAGEDIA.

Przyczyny takiego stanu rzeczy w tym opracowaniu:
http://www.phoslock.pl/pliki/problemy_eutrofizacji_wod_w_polsce.pdf
Ostatnio zmieniany: 11 lata 6 miesiąc temu przez Mirosław Kowalczuk.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ingerencje w rzeki. Regulacje, utrzymania i inne 11 lata 6 miesiąc temu #5815

  • Artur Furdyna
  • Artur Furdyna Avatar
  • Offline
  • Prezes TPRIiG
  • Posty: 1483
  • Thank you received: 179
  • Oklaski: 109
problem jest bardziej złożony. NA stan Iny wpływ ma wiele czynników. Są w tym ścieki, są w tym nadmierne nawożenia, ale są też stałe "prace utrzymaniowe"......
Ogólnie jest to pozbawianie ekosystemu rzecznego jego naturalnych elementów, z różnorodnością na czele.....
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ingerencje w rzeki. Regulacje, utrzymania i inne 11 lata 5 miesiąc temu #5932

  • Mirosław Kowalczuk
  • Mirosław Kowalczuk Avatar
Kilka lat temu kiedy meliorowano rz. Inę na jej miejskim odcinku zmeliorowano odcinek przyujściowy rz. Wiśniewka od mostu na ul. Spacerowej w Goleniowie do ujścia. Zastosowano wówczas nowinki technologiczne w branży melioracji rzek gambiony kamienne pokryte metalową siatką. W przypadku rz. Wiśniówka posunięto się nieco dalej w tych nowinkach technologicznych i dno rzeczki wyłożono geowłókniną która została usłana kamykami no i oczywiście siatka metalowa musiał tam również być aby było w zgodzie z naturą. Efekt tego technologicznego bubla widoczny jest po kilku latach oddziaływania natury na ten sztuczny twór powstały z bezmyślności człowieka a może i braku wystarczającej wiedzy ludzi którzy postawili kropkę na "i" aby to cudo powstało. Silny spływ wody spowodował zmycie kamyków pokrywających uprzednio geowłókninę co spowodowało jej wypłukiwanie i unoszenie się co w obecnej chwili daje efekt w postaci zatoru w przyujściowym jej biegu na skutek poskręcania się drutów z gambionów z geowłóknina. W zbliżającym się okresie tarła łososiowatych napompowane poduszki geowłókniny skutecznie uniemożliwiają wędrówkę ryb w górę rzeczki. Warto aby służby odpowiedzialne za utrzymanie cieków podjęły na wskazanym odcinku prace naprawcze zanim cała geowłóknina spłynie do rz. Iny.

Zdjęcia z dnia 18.10.2012r.






Ostatnio zmieniany: 11 lata 5 miesiąc temu przez Mirosław Kowalczuk.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nasi Sponsorzy

Copyright © Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy 2024
Wdrożenie strony: Jacek Nadolny w oparciu o CMS Joomla

Strona zbudowana w oparciu o szablon
TFJ Green - Joomla 3 Templates