Towarzystwo Przyjaciół Rzek
Iny i Gowienicy

Witamy, Gościu
Username: Password: Zapamiętaj mnie
Informacje znad rzek, ale nie o połowach

TEMAT: Ingerencje w rzeki. Regulacje, utrzymania i inne

Ingerencje w rzeki. Regulacje, utrzymania i inne 11 lata 6 miesiąc temu #5933

  • Remi S.
  • Remi S. Avatar
Mirek i co sie dziwisz? ZMUW powinien otrzymac nagrode Nobla za udowodnienie, ze Perpetum Mobile dziala!

Pozdrawiam,
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ingerencje w rzeki. Regulacje, utrzymania i inne 11 lata 6 miesiąc temu #5948

  • Mirosław Kowalczuk
  • Mirosław Kowalczuk Avatar
Panowie dobra informacja dla naszych salmonidów jak i dla nas wszystkich wędkarzy i ekologów. W dniu dzisiejszym został usunięty zator na Wiśniówce przez pracowników z WZMiUW. Byłem zdziwiony widząc jaki kawał metalowej siatki powodujący zator został zerwany przez wodę tego niewielkiego strumienia. Ekowłuknina wypłukana przez nurt strumienia zasypana została kamieniami.



Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ingerencje w rzeki. Regulacje, utrzymania i inne 11 lata 5 miesiąc temu #5985

  • Paweł Kaleta
  • Paweł Kaleta Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 149
  • Thank you received: 76
  • Oklaski: 3
Mam dwa pytania. Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź. Odpowiedź może być pisemna na forum, lub wystarczy mi podac źródło info. książkę, jakieś opracowanie i czy stronkę w internecie.
1. Czytałem troszkę o tym, że dzikie rzeki mają zdecydowanie większe możliwości samooczyszczania, niż uregulwane. Nietety wszystkie informacje na ten temat czerpałem z internetu,a tam jest to dośc szczątkowo opisane.
2. Niedawno czytałem, że brzany, certy i swinki nie potrafią w ogólę korzystac z przepławek. Czy to prawda. I czy są jeszcze jekieś inne gatunki ryb, które tak fatalnie sobie radzą z przepławkami. Może ktoś zna z was jakies naukowe opracowania na ten temat.
Rozumiem, że przepławki typu bystrza się w tym przypadku się prawdzają.
Ostatnio zmieniany: 11 lata 5 miesiąc temu przez Paweł Kaleta.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ingerencje w rzeki. Regulacje, utrzymania i inne 11 lata 5 miesiąc temu #5988

  • Artur Furdyna
  • Artur Furdyna Avatar
  • Offline
  • Prezes TPRIiG
  • Posty: 1483
  • Thank you received: 179
  • Oklaski: 109
Postaram się dostarczyć Ci materiały. Niebawem powstanie PLATFORMA WODNA WWF, gdzie dział merytoryczny zajmie pokaźną część......
Faktem jest, ze sprawność przepławek bywa bardzo różna, nie tylko w związku z konkretnym typem, ale też dla każdej rzeki, oraz, oczywiście, gatunku organizmu, który próbuje z niego skorzystać.....
Niewątpliwie bystrotoki to najbliższe Naturze rozwiązanie, choć nadal pozostaje cały pakiet negatywnych oddziaływań samego progu...... i oczywiście działanie w większości sytuacji głównie w jedną stronę
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ingerencje w rzeki. Regulacje, utrzymania i inne 11 lata 5 miesiąc temu #5991

  • Paweł Kaleta
  • Paweł Kaleta Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 149
  • Thank you received: 76
  • Oklaski: 3
Będę bardzo wdzięczny za każdy materiał panie Arturze. Jesli idzie o tzw. Platformę Wodną nie miałem o tym pojęcie. Czy to będzie zgromadzenie wszystkich dostępnych informacji na temat ochrony rzek przed zniszczeniem. Przydałoby się coś takiego, gdzie rózne twoarzystwa z Polski wymieniałby się doświadczeniami, oraz sobie w miarę możliwości pomagały. Plus info z zagranicy o rozbiórkach tam i renaturazacji koryt rzecznych i ich dolin.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ingerencje w rzeki. Regulacje, utrzymania i inne 11 lata 2 tygodni temu #6118

  • Artur Furdyna
  • Artur Furdyna Avatar
  • Offline
  • Prezes TPRIiG
  • Posty: 1483
  • Thank you received: 179
  • Oklaski: 109
Wygląda na to, że nasi decydenci w wielu regionach kraju spieszą się z pacyfikacją rzek, jak nigdy. W ich mniemaniu/ a raczej tłumaczeniu społeczeństwu, przy dużej pomocy kompletnie niekompetentnych dziennikarzy różnych mediów/ działają dla poprawy bezpieczeństwa od powodzi. Tymczasem skutki/ dlatego zachód już dawno odszedł od tej drogi prób kontroli rzek/ są z roku na rok, w miarę przybywania skanalizowanych cieków, coraz poważniejsze i powodowane byle deszczem.
Dziś znów wieści z nad Raby:
www.nadraba.pl/aktualnoci/158-nowe-fotog...ji-raby-i-zawodnoci- jej-betonowych-regulacji
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nasi Sponsorzy

Copyright © Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy 2024
Wdrożenie strony: Jacek Nadolny w oparciu o CMS Joomla

Strona zbudowana w oparciu o szablon
TFJ Green - Joomla 3 Templates