Towarzystwo Przyjaciół Rzek
Iny i Gowienicy

Witamy, Gościu
Username: Password: Zapamiętaj mnie
Informacje znad rzek, ale nie o połowach

TEMAT: Informacje znad rzek Ekologia Zagrożenia

Informacje znad rzek Ekologia Zagrożenia 14 lata 2 miesiąc temu #28

Temat zakładam z myślą o osobach, które nie tylko interesują się połowami, ale też „kondycją ekologiczną” naszych rzek i otaczającego je krajobrazu. Mam nadzieje, że przez wątki w nim zawarte wypromujemy wspólnie, inne, niż tylko roszczeniowe w stosunku do środowiska naturalnego postawy oraz zarazimy do takiego postrzegania współczesnej rzeczywistości wszystkich naszych kolegów.
Musimy sobie uświadomić, że w XXI-szym wieku, działalność w stowarzyszeniach wymusza w nas pobudzenie aktywności, nie tylko na niwie wędkarskiej, ale i ekologicznej. Tutaj będziemy mogli zgłaszać „na gorąco” wszelkie zauważone nad wodą nieprawidłowości oraz pochwalić się jak na nie zareagowaliśmy. A jeśli sprawa przekracza siły i możliwości jednostki, możecie liczyć na pomoc czy też jej „przejęcie” i doprowadzenie do pomyślnego finału.
Ponadto, stworzymy w ten sposób bank cennych informacji o zagrożeniach dotyczących naszych statutowych rzek oraz wspólnie wypracujemy sposoby jak im skutecznie przeciwdziałać teraz i w przyszłości. Wszyscy musimy walczyć i bronić się przed szkodliwą dla przyrody, bezmyślną lub świadomą, niszczycielską działalnością niektórych ludzi, która ma nieprzerwanie miejsce nad naszymi wodami, czego dobitnym przykładem jest ten rok.
„Nie ma granic tego, co można osiągnąć, jeśli się nie dba komu zostanie przypisana zasługa”
Ostatnio zmieniany: 9 lata 10 miesiąc temu przez .
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Informacje znad rzek Ekologia Zagrożenia 14 lata 2 miesiąc temu #50

Nasila się jesienny okres wędrówki na tarło troci i łososi. Widać już aktywność wśród kłusowników. Po śladach ich działalności mogę stwierdzić, że elektrycy już rozpoczęli swój bezlitosny i grabieżczy proceder. Coraz częściej widać to po martwych trociach, które pojawiły się na następnym odcinku, czyli w dół od tzw. punktu czerpania wody. Chociaż tych punktów nad naszą rzeka jest dużo, stali bywalcy wiedzą, o jaki chodzi.
Ze względu na szczególną budowę wewnętrzną, martwy łosoś lub troć opada na dno. Na powierzchnię po tygodniu lub dwóch w zależności od temperatury wody wypychają go gazy gnilne. Ryba pęcznieje i wypływa, często też pękając. Dokładnie widać to na zamieszczonym zdjęciu.Być może jest ono nieestetyczne i za brutalne, ale może kogoś ruszy i dzięki takim widokom przywołanym z pamięci, bez wahania zareaguje na widok spływających elektryków i wykona telefon na policję.
Drugim problemem o którym, myślałem pisząc ten post jest przepławka w Stargardzie Szczec. Kłusownicy zapychają otwory przepływowe (na pozór wygląda to tak, że woda płynie, ale płynie na zasadzie przeciskania przez sito) aby zatrzymać w niej ryby. Później wybierają je z klatek w różny sposób. Dochodzi też do sytuacji blokowania dolnej komory i opuszczania zasuwy. Reszty nie będę obrazował. Niestety, uszkodzone jest liche zabezpieczenie mechanizmu podnoszącego. A łobuzy używają być może korb, których kilka skradziono pod koniec budowy przepławki. Ostatnio po oczyszczeniu zapchanych „okien” namalowałem na sztycach dwie żółte krechy. Druga od góry winna być na krawędzi mechanizmu jak obrazuje poniższe zdjęcie.Dla informacji; odległość pomiędzy kreskami wynosi około 40 cm i jest wystarczająca na swobodne przepłynięcie ryb. Wyżej nie ma sensu podnosić ponieważ zaciągane są wszelkie brudy Jak ktoś zauważy inne ustawienie niż na zdjęciu proszę o kontakt na skrzynkę mail-ową Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub informację na forum. Piszę to, ponieważ od 1.10. nie będę miał tyle czasu aby codziennie być nad rzeką. Chociaż na sygnał pojawię się niezwłocznie i przywrócę należyty stan prześwitu pod zasuwą i drożność komór. Oczywiście apel kieruję do wędkarzy ze Stargardu, no chyba, że ktoś będzie przejazdem i zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości.

Pozdrawiam K.I.
„Nie ma granic tego, co można osiągnąć, jeśli się nie dba komu zostanie przypisana zasługa”
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Informacje znad rzek Ekologia Zagrożenia 14 lata 2 miesiąc temu #56

  • Tomasz Kwiecień
  • Tomasz Kwiecień Avatar
Krzysztof,

Ja nie mieszkam w Stargardzie, ale nierzadko przez niego przejeżdżam. Nie ma problemu, żebym zmodyfikował trasę przejazdu i rzucał od czasu do czasu okiem na tę przepławkę. Proszę tylko o namiary, gdzie się ona znajduje :)

Pozdrawiam,

Tomek
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Informacje znad rzek Ekologia Zagrożenia 14 lata 2 miesiąc temu #57

  • Krzysztof Dmyszewicz
  • Krzysztof Dmyszewicz Avatar
Ostatnio zmieniany: 14 lata 2 miesiąc temu przez Krzysztof Dmyszewicz.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Informacje znad rzek Ekologia Zagrożenia 14 lata 2 miesiąc temu #58

  • Tomasz Kwiecień
  • Tomasz Kwiecień Avatar
No to w sobotę możemy tam zajechać po drodze nad D> :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Informacje znad rzek Ekologia Zagrożenia 14 lata 2 miesiąc temu #59

Informacja dla kolegów spoza Stargardu Szczecińskiego. Przepławka znajduje się w środkowym odcinku rzeki (700m) ujętym pomiędzy mostami. Jeden na połączeniu ulic Bydgoskiej i Kazimierza Wielkiego drugi na ul. Bolesława Chrobrego. Wzdłuż prawego, wschodniego brzegu rzeki biegnie ul. Marii Curie-Skłodowskiej natomiast zachodniego Szewska. Dokładniej opisać miejsca już chyba nie można no chyba, że GPS-em ;)
K.I
„Nie ma granic tego, co można osiągnąć, jeśli się nie dba komu zostanie przypisana zasługa”
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nasi Sponsorzy

Copyright © Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy 2022
Wdrożenie strony: Jacek Nadolny w oparciu o CMS Joomla

Strona zbudowana w oparciu o szablon
TFJ Green - Joomla 3 Templates