Towarzystwo Przyjaciół Rzek
Iny i Gowienicy

Witamy, Gościu
Username: Password: Zapamiętaj mnie
Informacje znad rzek, ale nie o połowach

TEMAT: Informacje znad rzek Ekologia Zagrożenia

Informacje znad rzek Ekologia Zagrożenia 9 lata 4 miesiąc temu #7451

  • Paweł Kaleta
  • Paweł Kaleta Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 149
  • Thank you received: 76
  • Oklaski: 3
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Informacje znad rzek Ekologia Zagrożenia 9 lata 4 miesiąc temu #7452

  • Artur Furdyna
  • Artur Furdyna Avatar
  • Offline
  • Prezes TPRIiG
  • Posty: 1483
  • Thank you received: 179
  • Oklaski: 109
Bardzo pouczający tekst..... tak właśnie szkodzimy sami sobie....
Dlatego zdrowa rzeka, to rzeka bez żadnych sztucznych przegród od źródeł do ujścia.
Osady, które nanosi, to najżyźniejsze gleby na Ziemi.
Także estuaria, gdzie rzeka styka się z morzem, to najżyźniejsze części morza. Gdy zatrzymamy proces uzupełniania osadów i materii, bogactwo stopniowo zanika.... i ludzie też na tym tracą. Precz z zaporami na rzekach.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Grzegorz Niznik

Informacje znad rzek Ekologia Zagrożenia 9 lata 4 miesiąc temu #7470

  • Paweł Kaleta
  • Paweł Kaleta Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 149
  • Thank you received: 76
  • Oklaski: 3
Arturze my to wiemy, ale nas jest garstka. Reszta nie zmusza się do myślenia, tylko przyjmuje za oczywistość to co usłyszy w mediach. A większość mediów nie zagłębia się w temacie, tylko ukazuje punkt widzenia lobby hydrotechnicznego.
Taki dość ciekawy, ale jak dla mnie smutny filmik.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Artur Furdyna

Informacje znad rzek Ekologia Zagrożenia 9 lata 3 miesiąc temu #7572

  • Artur Furdyna
  • Artur Furdyna Avatar
  • Offline
  • Prezes TPRIiG
  • Posty: 1483
  • Thank you received: 179
  • Oklaski: 109
DSC05277.jpg


DSC05278.jpg

Ilekroć odbieram telefon z informacją o dziwnych zdarzeniach nad naszymi rzekami, moje myśli kierują się w górę dorzecza Iny...
Nie inaczej było dziś rano, kiedy Bartek Zalewski podzielił się informacjami od Mirka Jarmolika.... Iną znów spłynęła jakaś dziwnie brudna porcja wody....
Mirek powiadomił służby, i z tego, co powiedział, Straż Miejska gminy Goleniów podjęła próbę wyjaśnienia, co płynie naszą rzeką...
Takie zdarzenia nie są łatwe, gdyż w czasie od zgłoszenia do interwencji fala brudnej wody przemieściła się już poza miasto. Jednak smugi na zakręcie powyżej Goleniowa świadczą, że problem znów spłynął do nas z "góry"....
Wydział ochrony środowiska postawił na nogi Straż Pożarną, jednak w tym przypadku nie chodziło o ropopochodne, lecz coś co płynęło całą rzeką. Śnięć ryb nie stwierdzono naocznie, a cała ta brudna fala pewnie już jest w Zalewie Szczecińskim.
Pozostaje podziękować Mirkowi Jarmolikowi za czujność, a goleniowskim służbom za chęć działania. Miejmy nadzieję, że to porcja deszczówki, a nie jakaś trucizna....
Ostatnio zmieniany: 9 lata 3 miesiąc temu przez Artur Furdyna.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Informacje znad rzek Ekologia Zagrożenia 9 lata 3 miesiąc temu #7573

  • Artur Furdyna
  • Artur Furdyna Avatar
  • Offline
  • Prezes TPRIiG
  • Posty: 1483
  • Thank you received: 179
  • Oklaski: 109
Niestety na tym dzień złych wieści się nie skończył...
Koło południa zadzwonił wędkarz z informacją o wycince drzew nad Stepnicą w Bodzęcinie.
To jeden z niewielu dzikich odcinków tej rzeki, na dodatek szczególnie cenny, gdyż z informacji od mieszkańców tej wsi wynika, że jeszcze w latach 70-tych odbywały tam tarło prawdziwe łososie o rozmiarach grubo ponad metr....
Dziś te ryby tam nie docierają, ale wciąż ten odcinek to potencjalne tarlisko i godzien jest szczególnej ochrony...
Zadzwoniłem więc w kilka miejsc i ustaliłem, na czyjej działce rzecz ma miejsce.
Osłupiałem, gdy prywatny właściciel działki oświadczył, iż kazano mu wykonać te wycinki - 17 arów lasu, a w miejsce wyciętych, posadzić nowe drzewa. Decyzja wyszła ze Starostwa w Goleniowie, na wniosek nadleśnictwa Nowogard.
To kolejne co najmniej dziwne podejście do gospodarki leśnej w wykonaniu tegoż nadleśnictwa, i sprawę tą dołączam do szerszego zgłoszenia do RDOŚ.... Właściciel działki wykazał dobrą wolę i wstrzymał prace wycinkowe odnośnie drzew na brzegu rzeki, i w sumie nie ma w tym najwyraźniej z jego strony złej woli.
Pozostaje podziękować czujnemu wędkarzowi, i mieć nadzieję, że inspektorzy RDOŚ zdołają jakoś tą sytuację wyprostować i oszczędzić te parę drzew nad brzegiem....
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Informacje znad rzek Ekologia Zagrożenia 9 lata 3 miesiąc temu #7578

  • Łukasz Filipek
  • Łukasz Filipek Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 56
  • Thank you received: 1
  • Oklaski: 1
Witam
Jak się skończyła sprawa zatrucia Krąpieli z 2012r.? Wiem, że było umorzenie przez prokuraturę, odwołanie TPRiG i co dalej?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nasi Sponsorzy

Copyright © Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy 2024
Wdrożenie strony: Jacek Nadolny w oparciu o CMS Joomla

Strona zbudowana w oparciu o szablon
TFJ Green - Joomla 3 Templates